Naga MarketsBlok po 22 – 8 stycznia 2021: EUR/USD, GBP/USD Głównym wydarzeniem ostatniej sesji tygodnia były dane z amerykańskiego rynku pracy. Mogły one bowiem być kolejną wskazówką po ostatnio kilku słabszych odczytach wskaźników wyprzedzających czyli PMI lub ISM. Tak też się stało. Odczyt Departamentu Pracy wskazał na ubytek aż 140 tysięcy etatów po za rolnictwem w grudniu. To najgorszy wynik od kilku miesięcy, podkreślający słabnące tempo odbicia gospodarczego i wpływ na gospodarkę kolejnego lockdownu. Wpływ na rynki tych danych jest jednak pozytywny, gdyż oznacza potrzebę dalszego stymulowania gospodarki.

  • Zaskakująco słabe dane z amerykańskiego rynku pracy
  • Potrzebna dalsza stymulacja gospodarki – nowy prezydent zapowiada wydatki
  • To oznacza utrzymanie słabości dolara i dobrego sentymentu na giełdach

Rosną więc rynki akcji, a słabnie dolar co było widoczne na EUR/USD w godzinach popołudniowych, kiedy doszło do odrabiania porannych strat. Wydaje się, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, a odeszły wszelkie ryzyka polityczne w USA. Czekamy więc na efekty szczepionek i kolejne wsparcie od rządów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kolejna podobna korekta?

W USA media donoszą nawet o 3 bln USD wsparcia w formie ulg podatkowych. Wydaje się więc, że kurs EUR/USD powinien utrzymać się w trendzie wzrostowym. Obecnie trwa walka o to aby korekta nie odbiegała znacząco zasięgiem od poprzednich, jednak im bliżej końca sesji cel ten zaczyna się oddalać.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Kurs GBP/USD nie chce spadać

Mniej czytelnie zachowuje się kurs GBP/USD. Tu sytuacja jest nieco inna pod względem fundamentalnych. Rynek może wyceniać skutki bycia Wielkiej Brytanii po za strukturami unijnymi, ale też kraj ten ma jedną z gorszych sytuacji pandemicznych, a to odbije się z pewnością na gospodarce. Mimo wszystko, wykres nie chce specjalnie spadać, co wskazuje na to, że to właśnie słabość dolara rozdaje karty po tym jak temat brexitu się skończył. Na wykresie mieliśmy dzisiaj 6 sesję z rzędu w ramach łagodnych spadków.

gbpusd

Na tle wcześniejszego impulsu, dużo bardziej dynamicznego, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w fazie korekty. Taka sytuacja sugeruje utrzymanie szerszego trendu. Kurs „ma z czego” spadać po ostatnich wzrostach i nawet zejście do linii trendu, choć oznaczałoby porządną, głęboką korektę, nie załamałoby szerszej struktury. Cena jednak nie chce spadać, co można traktować jako pozytywny sentyment do tej pary.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here