Naga MarketsBlok po 22 – 8 marca 2021: EUR/USD, GBP/USD Początek nowego tygodnia charakteryzuje się pustkami w kalendarzu makroekonomicznym. Ciekawiej zrobi się dopiero w czwartek i piątek. Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie oczywiście posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wydaje się, że panujący od dłuższego czasu negatywny sentyment do euro, będzie miał szanse zostać przełamany właśnie w czwartek, mimo że nikt nie spodziewa się aby EBC miało czymkolwiek zaskoczyć. Kluczowe będą też w tym tygodniu dane o inflacji w USA. Mogą bowiem mieć one spory wpływ na rynek długu, a rosnąca rentowność 10 letnich papierów, cały czas nie ma końca. Dopóki to się nie zmieni, dolar nie zacznie się osłabić.

  • Pusto w kalendarzu gospodarczym w pierwszych dniach tygodnia
  • W czwartek posiedzenie EBC
  • W USA przyjęto pakiet Bidena o wartości 1,9 bln USD

W weekend przyjęto pakiet Bidena i to praktycznie w pełnej formie. Niebawem do obywateli popłynie strumień pieniędzy, który ma podnieść wskaźniki gospodarcze. Teoretycznie jest to czynnik inflacyjny, ale też korzystny dla rynków akcji. Pozytywną reakcję na spodziewany wynik głosowania widać było już w piątek na amerykańskich indeksach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kolejna sesja z mocnym dolarem

Wydaje się, że skoro FED nie chce nic robić z rynkiem długu i przekonuje, że to nic niezwykłego, to rynki z czasem zaczną to ignorować. Nadal duża stymulacja gospodarcza i klarowna polityka FED, może przyczynić się do podtrzymania długoterminowej słabości amerykańskiej waluty. Na razie kurs EUR/USD cały czas spada i to zmienić może tylko EBC lub za tydzień posiedzenie FED.

eurusd

Zobacz także: Prognozy walutowe TMS. Jakie perspektywy czekają dolara, funta, franka i jena w marcu?

W kierunku linii trendu

Podobną sytuację mamy na parze GBP/USD. Wskazuje to jednoznacznie, że obecnie dolar rozdaje karty i dopóki okres jego umocnienia się nie zakończy, trudno liczyć na powrót do trendu wzrostowego. Różnica jest jednak taka, że kurs kabla wygląda lepiej niż główna para walutowa. Na GBP/USD skala spadków nie jest tak duża i blisko mamy jakieś elementy techniczne typu wsparcie w postaci poprzedniego szczytu czy też respektowaną dotąd linię trendu.

gbpusd

Wydaje się, że w przeciwieństwie do euro, funt ma pewne mocne karty, którymi zdecydowanie są wyniki szczepień. Szybkie tempo na tle Europy, może oznaczać niewielkie ryzyko powrotu obostrzeń, a to w zasadzie jedyny czynnik mogący oddalić odbicie gospodarcze. Na razie kurs GBP/USD zmierza do okolic wsparcia i linii trendu przy 1,37 – 1,350. Tu może pojawić się pierwsza szansa na odbicie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here