Naga MarketsBlok po 22 – 8 lutego 2021: EUR/USD, Ropa WTI Początek nowego tygodnia nie przyniósł większych zmian na rynku walutowym. Po bardzo mocnym, piątkowym odbiciu na EUR/USD odżyły nadzieje, że jest to początek końca rozbudowanej korekty, która zasięgiem przypomina poprzednią, która zakończyła się w listopadzie w okresie wyborów prezydenckich w USA. Kolejne sesje powinny wskazać, czy to już koniec okresu umocnienia dolara. Wydaje się, że są ku temu podstawy. Generalnie nastroje na rynkach są dość optymistyczne. Wszelkie gorsze informacje raczej ignorowane np. jak ta, że nowa szczepionka AstraZeneca nie będzie działać nie niektóre mutacje wirusa.

  • Projekcje odbicia gospodarczego w USA i Europie
  • Pozytywnie także w kwestii włoskiej polityki
  • Ropa coraz bliżej 60 USD za baryłkę

Trwają jednak już prace na nową generacją, a inne szczepionki mają pełny zakres działania. Podobnie jest z przekazem z EBC, który wskazał na problemy z odbiciem w gospodarce, jednak scenariusz letniego odbicia nie jest zagrożony. Także wątek włoskiej polityki raczej nie zaszkodzi rynkom, gdyż szacuje się, że tymczasowy gabinet Mario Draghiego może liczyć na szerokie poparcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potencjalny koniec korekty

Także w USA mówi się o tym, że przyjęcie pakietu stymulacyjnego Joe Bidena szybko doprowadzi do pełnego zatrudnienia już w przyszłym roku. Nastroje są więc optymistyczne, a USA czeka przegłosowanie dużych wydatków. Wydaje się więc, że są szanse na powrót słabości dolara.

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa blisko 60 USD za baryłkę

Tempa nie zwalniają wzrosty na rynku ropy naftowej. Patrząc na wykres ropy WTI w skali miesięcznej, widać że test 60 USD za baryłkę to kwestia najbliższego czasu. Ciekawe jak cena zareaguje na techniczne opory i linię trendu w tym rejonie. Jak dotąd, nawet silniejszy dolar nie przeszkadzał w odbiciu co świadczy o dobrych nastrojach strony popytowej. Wydaje się, że wpływ szczepień i nadzieje na powrót do normalnego zapotrzebowania na paliwa oraz ogólne działania OPEC powinny być już zdyskredytowane. Możliwe więc, że obecnie optymizm płynie głównie z tego co robi Arabia Saudyjska, biorąc na siebie dodatkowe limity wydobycia, byle tylko kurs ropy nadal wzrastał.

ropa

To zdecydowanie podoba się rynkom. Obecnie kraj ten wziął na siebie dodatkowy 1 mln baryłek dziennie cięcia wydobycia. Taki stan ma trwać do końca marca. Im bliżej więc tego terminu, tym rynki mogą zacząć wyceniać kolejny krok czyli już być może łagodzenie limitów, a to nie tylko spowolni wzrost cen surowca, ale w pierwszej fazie, po tak dynamicznym wzroście wywoła mocną korektę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro w czasie rzeczywistym | akcje giełdowe | usd | gpw lotos | usd prognoza |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here