Naga MarketsBlok po 22 – 8 lipca 2021: EUR/USD, Złoto Czwartkowy poranek przyniósł całkiem spore odbicie notowań EUR/USD. Mimo, że jego skala daleka jest od zmiany układu sił na wykresie, to może nieco zaskakiwać. Wydaje się, że powodem odbicia, po za czynnikami technicznymi (zwykła korekta), może być dość mieszany przekaz po publikacji w środę wieczorem zapisków z ostatniego posiedzenia FED. Z jednej strony pojawiły się w nich głosy, że gospodarka jest jeszcze daleka od celów banku i dopiero, gdy warunki zostaną spełnione, może zacząć się dyskusja o ograniczaniu programu skupu aktywów.

Za to z drugiej strony, pojawiły się także głosy, że te warunki mogą zostać spełnione dość szybko, co pobiłoby ryzyko wspomnienia o ograniczeniu programu skupu już na wrześniowym posiedzeniu. Wydaje się, że dolar może na nowo zyskiwać bliżej wrześniowego posiedzenia, tym bardziej jeżeli dalsze dane gospodarcze będą dobre. Obecnie warto zwrócić uwagę na najbliższe odczyty inflacji (CPI za czerwiec – 13 lipca).Próba zainicjowania korekty

Odbicie na EUR/USD może zaskakiwać także z powodu medialnych plotek o tym, że EBC może zmienić swoje podejście do inflacji na wzór amerykański czyli tolerowanie wysokich odczytów i uznawanie ich za okresowe. To powinno osłabiać euro, jednak nie wiadomo ile prawdy jest w tych doniesieniach. Na wykresie wiele się nie zmienia i to wciąż podaż rozdaje karty.

eurusd

Zobacz także: DAX 30 najsłabszy od 6 tygodni. Co dalej z niemieckim indeksem?

Spore odbicie na złocie

Co równie ciekawe, mimo umocnienia dolara w ostatnich dniach, mamy do czynienia z całkiem solidnym odbiciem na złocie (zaskakiwać może też fakt osłabienia korelacji ze srebrem). Takie zachowanie XAU/USD można tłumaczyć chyba tym, że opada kurz po ostatnim posiedzeniu FED, gdzie pojawiła się szansa na szybszą podwyżkę stóp procentowych, jednak i tak jeszcze daleka droga do tego.

gold

Wczorajsze zapiski z posiedzenia były bardziej wyważone i jeżeli rynek przetrawił kwestię stóp procentowych (co nie powinno zaskakiwać), to kwestia programu skupu pozostaje otwarta. Są głosy zarówno za jego ograniczaniem ale też sporo członków FED uważa, że gospodarka nie jest jeszcze w na tyle dobrym stanie aby ograniczać stymulację. To może pomagać złotu, gdyż mimo werbalnych wypowiedzi, tak naprawdę FED nadal nie reaguje na rosnącą inflację, a to cały czas stwarza korzystne środowisko dla wzrostu cen złota.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eur pln stooq | kurs funta | akcje | oncoarendi kurs | wartość dolara | korona norweska | bitcoin kurs dzisiaj |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here