Naga MarketsBlok po 22 – 8 grudnia 2020: EUR/USD, GBP/USD Wtorkowa sesja nie przyniosła większych przetasowań na rynku walutowym. Cały czas obowiązuje tzw. tryb risk on czyli apetyty na bardziej ryzykowne aktywa. Na EUR/USD od trzech dni da się jednak zauważyć pewien niepokój przed kluczowym czwartkiem i całą drugą połowa tygodnia. W czwartek mamy posiedzenie EBC, na którym mają pojawić się jakieś konkrety. Tego dnia zaczyna się także unijny szczyt i tu mamy dwie kwestie. Po pierwsze sprawa brexitu, a po drugie weto do unijnego budżetu. Kwestię budżetu można negocjować jeszcze długo.

  • Czwartek może być przełomowy dla euro i funta
  • Tego dnia zaczyna się unijny szczyt i posiedzenie EBC
  • Spokojna sytuacja na rynkach przed czwartkową sesją

Warto przypomnieć, że kończący się obecny budżet, także zaczynał z poziomu tzw. prowizorium. Brak dogadania się z Brytyjczykami może być większym wstrząsem dla euro, choć zapewne bardziej dla funta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Korekta przed EBC

Wydaje się, że na wykresie EUR/USD do samego czwartku niewiele się zmieni i będzie trwać powolna korekta po naprawdę silnych wzrostach. Po EBC zacznie się gra pod przyszłotygodniowe spotkanie FED i wtedy euro może zacząć odrabiać straty jakie pojawiają się w tym tygodniu.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Zbliża się unijny szczyt

Ten tydzień może być także przełomowy dla funta, choć wcale nie musi. Cała brexitowa historia negocjacji pokazuje, że ten niekończący się serial może trwać niemal do samego końca roku, a w przypadku braku porozumienia, pewną ewentualnością jest przedłużenie okresu przejściowego i kontynuowanie negocjacji. Według prasowych plotek, rzekomo strona unijna miała dać czas Wielkiej Brytanii tylko do środy, aby w czwartek na unijnym szczycie móc podjąć dalsze kroki.

Faktem jest, że negocjacje nie posuwają się do przodu, choć rozmowy są kontynuowane i dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa premiera Johnsona z szefową Komisji Europejskiej. W najbliższych dniach dojdzie też do osobistego spotkania obu polityków.

gbpusd

Wydaje się więc, że do końca weekendu mogą napływać informacje w tej sprawie i jeżeli dojdzie do jakichś konkretów, podjęcia jakiejś decyzji innej niż dalsze rozmowy, to w poniedziałek kurs GBP/USD może odnotować podwyższoną zmienność. Technicznie mamy odbicie od oporu, jednak kwestie brexitu są tak istotne, że technika nie ma teraz większego znaczenia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here