Naga MarketsBlok po 22 – 7 stycznia 2021: EUR/USD, Ropa WTITematem numer jeden, świątecznej w Polsce sesji, były oczywiście bezprecedensowe wydarzenia z Waszyngtonu. Atak demonstrantów spowodował wprowadzenie aż do 21 stycznia (dzień po zaprzysiężeniu nowego prezydenta) stanu wyjątkowego m.in z uwagi na to, że spora część demonstrantów jest w posiadaniu broni. Wydaje się, że głównym przegranym zamieszek są Republikanie. Kolejne zarzuty o fałszerstwa wyborcze były blokowane w serwisach społecznościowych, a co ważniejsze, coraz bardziej od Trumpa odcinają się nawet politycy z jego ugrupowania. Dla rynków ważniejszym aspektem niż zamieszki, były wybory uzupełniające do Senatu.

  • Koniec wyborczego serialu za Oceanem
  • Demokraci przejmują pełnię władzy w USA
  • Ustalenia OPEC korzystne dla notowań ropy naftowej

W bastionie Republikanów to Demokraci wywalczyli 2 mandaty, co podważa nieco oskarżenia, że w tym stanie wcześniej sfałszowano wynik wyborów prezydenckich. Efektem jest całkowite przejecie władzy w kraju przez Partię Demokratyczną. Może być to gorszy sygnał dla amerykańskich indeksów. Wśród pomysłów nowej władzy jest m.in podwyższenie podatków dla wielkich firm czy transformacja energetyczna, a to generuje koszty. Na razie jednak nie widać paniki na głównych indeksach, a jedynie lekkie umocnienie dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bez paniki na dolarze po zamieszkach w USA

Na EUR/USD możliwe, że kolejne zgłaszane projekty polityczne, będą przyczyniać się do korekt, które z uwagi na już spory wzrost notowań i tak by się pojawiały, potrzebne są tylko preteksty do nich. Najbliższe dni pokażą czy ta dzisiaj rozpoczęta, będzie nieco głębsza czy to tylko kolejna, zaledwie parudniowa korekta.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa pod kluczowym oporem

To co działo się w USA, zarówno wynik wyborczej dogrywki jak i na ulicach, nie miało także większego wpływu na kurs ropy naftowej. Cena WTI przekracza 50 USD za baryłkę czyli dość psychologiczny poziom, a także co widać na wykresie tygodniowym, klasyczną strefę oporu, która obecnie jest testowana. Teoretycznie, doskonałe miejsce na korektę. Do tego jednak potrzebne byłoby dłuższe umocnienie dolara.

Jeżeli tak się nie stanie, to kolejnym celem jest linia łącząca ostatnie szczyty w rejonie 55 USD, a nieco wyżej przebiega (nie ma jej na poniższym wykresie) linia trendu spadkowego trwająca od niemal 13 lat. Na razie jedna, informacje kluczowe dla notowań ropy są raczej pozytywne. Ruszają szczepienia, mające pożegnać pandemię czyli główny powód mocnego spadku notowań na początku ubiegłego roku.

ropa

Druga kwestia czyli OPEC – jest nadal pozytywna. Widać, że kartel mocno dba o to aby kurs ropy rósł nadal i nawet jeżeli nie ma porozumienia wszystkich członków, tworzy się umowę, na mocy której każde państwo obowiązują inne limity. Ostatnio na siebie wzięła najwięcej Arabia Saudyjska, z kolei np. Rosja będzie wydobywać nieco więcej. Saudyjczycy sami będą ciąć wydobycie także w lutym i marcu. Ostateczny, łączny wynik całego kartelu zdaje się być zadowalający dla rynków.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here