Naga MarketsBlok po 22 – 7 października 2021: EUR/USD, Ropa WTI Końcówka środowej i początek czwartkowej sesji przyniósł lekkie odreagowanie na rynkach i cofnięcie w tzw. trybie risk off, w którym zyskują bezpieczne przystanie, a ostatnio głównie dolar. Powodem jest pierwsza od dłuższego czasu pozytywna informacja o tym, że Rosja może zwiększyć dostawy gazu do Europy, a także o planach USA dotyczących wykorzystania strategicznych rezerw ropy aby ustabilizować sytuację na rynkach. Wszystko to uderza w duży problem jakim staje się być kryzys energetyczny. Innym elementem jest kwestia relacji USA z Chinami, a tu pojawiły się głosy, że dotychczasowe rozmowy były całkiem konstruktywne.

Dlaczego więc odbicie na EUR/USD jest takie słabe? Wydaje się, że problemem jest EBC. Dzisiaj media podawały, że bank pracuje na kolejnym gołębim elementem w postaci pandemicznego skupu obligacji. Takie doniesienie skutecznie gaszą wszelkie próby umocnienia euro.Spokojna sesja

W dodatku jutro w kalendarzu mamy istotne dane z rynku pracy w USA. Spodziewane są dobre informacje i jeżeli tak będzie dolar może znowu się umocnić. Na wykresie niewiele się dzieje, a kluczowe wsparcie mamy przy 1,15, gdzie wypada 50% zniesienia wcześniejszego trendu wzrostowego.

eurusd

Zobacz także: 3. powody dalszego spadku kursu euro. EUR/USD z celem na 1,13 w 2022

Re-test poprzedniego szczytu?

Chęć użycia strategicznych rezerw ropy naftowej przez USA poskutkowała i przynajmniej na chwilę zatrzymała rajd ceny ropy naftowej. Na wykresie ropy WTI widać, że dwudniowa korekta przynosi szybkie cofnięcie w rejon poprzednich szczytów. Jeżeli więc za deklaracjami nie pójdą czyny, może się to okazać ciekawym miejsce na kolejne odbicie. Po za tą kwestią, mamy także decyzje OPEC, z tym, że kartel wsparł dalszy wzrost cen nie zwiększając wydobycia.

ropa

Powodem takiej decyzji może być obawa przez kolejną falą pandemii, ale także długoterminowe prognozy mówiące o tym, że generalnie popyt na surowiec będzie z czasem malał. Swoje do spadku notowań dorzucił zaskakujący odczyt zapasów w USA, które wzrosły o 2,3 mln baryłek. To dużo, w porównaniu z oczekiwaniem spadku zapasów o 400 tys. baryłek. Wiele czynników skłaniałoby więc do myślenia o trwalszej korekcie lub choćby ustabilizowaniu cen surowca.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here