Naga MarketsBlok po 22 – 7 maja 2021: EUR/USD, GBP/USD Piątkowa sesja mimo iż była od rana wyczekiwaniem na kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, przyniosła dobre nastroje już od samego poranka. Słabość dolara i stabilna sytuacja na rynku długu przekładała się na wzrosty indeksów giełdowych oraz towarów. Na EUR/USD obserwowaliśmy drugą sesję powrotu do kwietniowych wzrostów i ponowne naruszanie linii bessy. Oczekiwania co do wspomnianych wyników były wysokie, także z powodu wcześniejszych danych o tym, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła poniżej 500 tysięcy.

  • Negatywne zaskoczenie z amerykańskiego rynku pracy
  • Dane oddalają temat ograniczania programu skupu aktywów przez FED
  • Funt pod presją szkockich wyborów

Patrząc jednak na zachowanie dolara po środowych, słabszych odczytach, trudno było przewidzieć jak zachowają się rynki w obliczu lepszych danych. Z jednej strony, lepsze odczyty na pewno sprzyjają rynkom akcji, ale z drugiej strony wywołują naturalną presję na wzrost inflacji. Stąd już prosta droga do podbicia na rynku obligacji, a co za tym idzie do umocnienia dolara. Tak się jednak nie stało.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mocny koniec tygodnia

Dane były wyraźnie poniżej oczekiwań, co przełożyło się najmocniej na spadku na rynku długu. Takie dane uzasadniają sztywne stanowisko FED, że nie czas na dyskusje o ograniczaniu skupu aktywów. Dane te otwierają zatem drogę do kontynuacji okresu słabszego dolara.

eurusd

Zobacz także: Kurs euro dotrze w okolice 1,2350 USD w nadchodzącym miesiącu, oczekuje MUFG

Między linią trendu a oporem 1,40

Nadal słabo spisuje się brytyjska waluta. Widać to przede wszystkim w relacji z dolarem. Kurs GBP/USD tkwi od dłuższego czasu przy linii trendu wzrostowego. Nad sobą kurs ma główny opór przy 1,40. W tym tygodniu kluczowe były dwie sprawy. Po pierwsze, posiedzenie Banku Anglii, które nie wypłynęło specjalnie na notowania. Druga rzecz to szkockie wybory. Wyniki poznamy w weekend. Kluczowa będzie skala wygranej Szkockiej Partii Narodowej. Jeżeli przewaga będzie wyraźna, może zwiększać to presję na funta poprzez ryzyko nacisku na kolejne referendum niepodległościowe.

gbpusd

Taki wyniki powinien osłabić funta, gdyż będzie rodził najpierw napięcia o samą chęć zorganizowania kolejnego referendum (na co Londyn nie jest zbyt chętny), a jeżeli do tego by doszło, pojawią się obawy o rozpad Zjednoczonego Królestwa. To jednak odległy scenariusz i na razie można spodziewać się tylko chwilowej reakcja na GBP/USD po podaniu wyniku wyborów.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax spekulant | kurs dolara forum | funt notowania | pgnig notowania | polski złoty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here