Naga MarketsBlok po 22 – 6 października 2020: EUR/USD, DAXWtorek i środa to kluczowe sesje tego tygodnia dla rynków, w tym także dla EUR/USD. Notowania głównej pary walutowej obarczone były dzisiaj pewnym ryzykiem jakie wynikało z przemówień szefowej EBC. Warto dodać, że Lagarde także jutro zabierz głos. Chodzi o to, że wcześniej EBC wypowiedział się na temat zbyt wysokiego kursu euro, a następnie szefowa EBC nieco zlekceważyła temat. Wydaje się więc, że niewiele potrzeba aby wypowiedź posłużyła jako pretekst do spadku notowań EUR/USD po 6 sesjach wzrostowej fali, która w dodatku dotarła w dość newralgiczne miejsce techniczne czyli pod poprzednie dołki.

  • Zdrowie prezydenta Trumpa i pakiet fiskalny – to powody optymizmu na rynkach
  • Indeksy giełdowe odrabiają straty
  • Jutro protokoły FOMC i kolejne przemówienie Christine Lagarde

Nie jest to jedyny temat dla dolara, pozostałe dotyczą raczej kwestii politycznych, jak zdrowie prezydenta Trumpa, debatę wice prezydentów czy kwestię pakietu fiskalnego. Wydaje się jednak, że odpadł jeden czynnik ryzyka i to może być odpowiedzialne za poprawę nastrojów.

Sesja bez większego znaczenia

Mianowicie, prezydent Trump groził nie uznaniem wyników i zaskarżeniem ich części korespondencyjnej. Ostatnie sondaże wskazują na dużą przewagę Bidena, a w trudno spodziewać się nie uznania wyników przy dużej różnicy głosów. Warto jednak mieć na uwadze specyfikę tamtejszego systemu wyborczego, gdzie sondaże obarczone są sporym ryzykiem błędu.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

DAX po raz 4 z podobną korektą

Wspomniany czynnik ma znaczenie także dla rynków akcyjnych, które po dużej korekcie zaczęły odbijać. DAX z pewnym opóźnieniem zareagował na spadki za oceanem, jednak koniec września przyniósł nadrobienie tych opóźnień. Od kilku sesji trwa jednak próba odbicia. Wydaje się, że wiele czynników politycznych daje nadzieję na powrót hossy. Powrót prezydenta Trumpa do Białego Domu to tylko kwestia symboliczna, ale pozytywna. Podobnie jest z oczekiwanym od dawna pakietem fiskalnym.

Wrócono do rozmów, prezydent podkreśla pilną potrzebę jego wprowadzenia – to podoba się rynkom. Nie jest jednak pewne czy przed wyborami uda się uzgodnić szczegóły, gdyż jest to element kampanii wyborczej. Poprawa sytuacji w gospodarce to argument urzędującego prezydenta, który chciałby przed wyborami dorzucić kolejny czynnik aby pokazać jak sprawnie radzi sobie z kryzysem gospodarczym.

dax

Mimo, że pakiet może nie wejść w życie przed wyborami lub w wersji bliższej Demokratom, to jednak rynki zdają się być pewne, że taki pakiet zostanie w końcu zatwierdzony. Naciska na to także FED, którego szef będzie zabierał głos w najbliższym czasie. Na wykresie widać, że korekta osiągnęła kolejny raz zbliżony zasięg a dolna krawędź kanału ledwo się uratowała. Mimo wszystko, jeżeli tylko polityka nie popsuje nastrojów, wydaje się, że indeks może powoli odrabiać straty.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here