Naga MarketsBlok po 22 – 5 stycznia 2021: EUR/USD, Ropa WTIPo wygaśnięciu emocji wokół ostatnich posiedzeń FED i EBC, ustalenia budżetu UE czy zakończenia kwestii wyniku wyborów prezydenckich w USA i zamknięcia tematu brexitu, zrobiło się spokojniej na kilka dni. Już jednak wczoraj popołudniu zaczęło się wycenianie wyników uzupełniających wyborów do Senatu w USA. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Chodzi o 2 miejsca ze stanu Georgia, które zadecydują o tym, kto będzie miał większość w Senacie. Dotąd idealny dla rynków scenariusz to wygrana Joe Bidena, ale zostawienie większości Republikanom w Senacie.

  • Wyniki uzupełniających wyborów do Senatu ważne dla dolara i rynków akcyjnych
  • Bazowy scenariusz zakłada utrzymanie optymizmu na rynkach
  • Ropa zyskuje przed spotkaniem OPEC

Nowy prezydent miał bowiem sporo kontrowersyjnych pomysłów m.in. podwyższenie podatków dla dużych firm, które spowodowałyby spadki na Wall Street, a zarazem umocnienie dolara. Wczoraj rynek wycenił scenariusz wygranej 2 kandydatów z z partii Demokratycznej. Wydaje się jednak, że bazowym scenariuszem będzie utrzymanie optymizmu na rynkach. Georgia to bastion Republikanów, mimo że ostatnio minimalnie wygrał tu Joe Biden.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wybory do Senatu ważne dla kursu dolara

Wystarczy jednak utrzymanie 1 senatora z tego stanu, aby Senat mógł kontrolować nowego prezydenta. Na wykresie EUR/USD jest spokojniej niż na indeksach akcyjnych. Jeżeli spełni się zły dla rynków scenariusz, to cena może cofnąć się do wsparcia w rejonie 1,2150. Na razie jednak rynki bardziej obstawiają wariant pozytywny.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa wraca do wzrostów, w tle spotkanie OPEC

Nowy rok przynosi duży wzrost zmienności na notowaniach ropy naftowej, która także podlega wynikowi wspomnianych wyborów, ze względu na wycenę w amerykańskich dolarach. Umocnienie dolara przyniesie więc spadki na wykresie. Przebieg wczorajszej sesji był też podobny do głównych indeksów giełdowych, a więc silniejsze cofnięcie ceny w drugiej części dnia.

Po za kwestią wyborów, negatywnie na kurs ropy zadziałało także przywrócenie pełnego lockdownu w Wielkiej Brytanii. To pokazuje, że mimo pojawienia się szczepionek, pandemia jeszcze przez długi czas może psuć sytuację gospodarczą, zmniejszając popyt na paliwa.

ropa

Głównym czynnikiem, który kształtuje notowania ropy od dłuższego czasu jest jednak kartel OPEC. Trwają rozmowy o kształcie porozumienia na luty (co miesiąc trwają rozmowy). Obecnie zwolennikami zwiększenia wydobycia jest głownie Rosja, natomiast po przeciwnej stronie znajduje się Irak, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wydaje się więc, że wydobycie zostanie utrzymane na takim samym poziomie jak w styczniu, co zdaje się być dość dobrym rozwiązaniem dla inwestorów i dzisiaj kurs próbował odrabiać wczorajsze spadki.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here