Naga MarketsBlok po 22 – 5 października 2021: EUR/USD, GBP/USD Po kilku dniach dolarowej korekty, wtorkowa sesja przyniosła wyraźniejszy powrót do trybu ograniczonego apetytu na ryzykowne aktywa. Przy takim globalnym nastroju zyskuje przede wszystkim dolar, gdyż niedawno FED wytyczył dość jasną ścieżkę normalizacji polityki monetarnej. Co stoi za słabym sentymentem na rynkach? Mimo iż nie są to kwestie pierwszorzędne, to jednak zebrało się ich dość sporo. Trzeba tu wspomnieć już nie tylko o problemach Evergrande, ale też o wczorajszej decyzji kartelu OPEC, która napędza wzrost cen ropy.

Inne kwestie to możliwe napięcia na linii USA – Chiny, za sprawą sytuacji wokół Tajwanu oraz warunków umowy handlowej, której strona chińska miała nie realizować. Warto też wspomnieć o wczorajszym, bardzo gołębim przekazie Banku Australii. Teraz na tle wielu innych banków centralnych, FED jawi się jako mocno jastrzębi, co umacnia dolara w warunkach rynkowej niepewności.Ryzyko powrotu do spadków

Na wykresie EUR/USD mamy powrót do spadków po niewielkiej korekcie i nie pomogły tu nawet lepsze odczyty PMI dla Strefy Euro. Najbardziej istotne dane tygodnia poznamy w piątek czyli stan rynku pracy w USA i dopiero one mogą coś zmienić na wykresach par dolarowych.

eurusd

Zobacz także: 3. powody dalszego spadku kursu euro. EUR/USD z celem na 1,13 w 2022

Powrót pod ostatnie dołki

Dużo większe odbicie niż EUR/USD mamy na GBP/USD, na którym kurs dotarł dzisiaj pod pierwszy ważny opór za jaki trzeba uznać strefę łączącą ostatnie dołki. Na razie przy 1,36 mamy tylko wyhamowanie zwyżki, ale przy silnym dolarze i globalnych nastrojach, rejon też może zwiększać ryzyko powrotu do spadków. Wydaje się, że funt i tak sporo zyskał w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę choćby kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii, planowaną podwyżkę podatków czy napięcia w relacjach z Unią Europejską.

gbpusd

Wydaje się, że siła funta wynika przede wszystkim z faktu, że Bank Anglii mimo wszystko postrzegany jest bardziej jastrzębio i rynki oczekują, że to właśnie ten bank może najszybciej podążać śladami FED. Dzisiaj funta wsparły dobre dane indeksów PMI, choć popołudniu równie mocno wypadł amerykański ISM dla usług.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here