Naga MarketsBlok po 22 – 5 marca 2021: USD/JPY, Ropa WTIKluczowym wydarzeniem czwartkowego wieczoru było wystąpienie szefa FED Jeromego Powella. Rynki widziały w nim szanse na uspokojenie sytuacji na amerykańskich obligacjach. Niestety, FED pozostał wierny dotychczasowej linii i kolejny raz powtórzono, że wzrost rentowności obligacji w obecnej sytuacji, kiedy spodziewamy się mocnego odbicia gospodarczego jest czymś naturalnym i nie powinniśmy się na razie spodziewać interwencji ze strony Banku Centralnego. W efekcie, 10 letnie papiery dłużne, szybko zakończyły korektę i już dzisiaj odnotowaliśmy nowe maksima.

  • Rynek długu w USA znowu straszy
  • Kurs USD/JPY w szerokiej, spadkowej strukturze
  • Ropa jeszcze mocniejsza po spotkaniu kartelu OPEC

Podtrzymany tym samym został tryb risk-off czyli odpływ kapitału z ryzykowniejszych aktywów, na czym najmocniej korzysta amerykańska waluta. Najbliższa szansa na zmianę tej sytuacji może pojawić się już w weekend czy tuż po nim. Rozpoczyna się bowiem proces legislacyjny w Senacie USA, na którego końcu jest głosowaniem nad pakietem Bidena, wartym 1,9 bln USD. To byłby mocny, stymulacyjny sygnał dla gospodarki, który mógłby wyhamować wzrost wartości dolara. Kluczowe będzie to w jakim kształcie i o jakiej wartości wejdzie w życie pakiet fiskalny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wieloletni układ spadkowy

Patrząc na wykres USD/JPY, który jest mocno skorelowany z rynkiem długu, powoli powinniśmy szykować się do korekty, jeżeli trend spadkowy z ostatnich 5 lat zostanie utrzymany. Wyznaczyć można czerwoną i niebieską linię, obie łączą kilka ważnych szczytów i wypadają w podobnym rejonie. Czytelny jest też układ coraz niższych wierzchołków. Nawet jeżeli dojdzie do zmiany trendu, to obszar 109-110,00 powinien doprowadzić przynajmniej do chwilowego cofnięcia.

usdjpy

Zobacz także: Słabość walut emerging markets. Królują antypody – Świat walut Marka Rogalskiego

Ropa drożeje po OPEC

Kluczowym wydarzeniem całego miesiąca dla rynku ropy naftowej było z kolei spotkanie kartelu OPEC. Zakończyło się ono pozytywnie dla strony popytowej, gdyż kartel tak jak w poprzednich miesiącach, nadal bardzo starannie dba o ceny surowca. Na miesiąc kwiecień, zadecydowano o przedłużeniu dotychczasowych limitów produkcji. Dodatkowo, Arabia Saudyjska, tak jak miesiąc wcześniej, utrzymała własne zobowiązanie do cięcia wydobycia o 1 mln baryłek dziennie. Mamy więc kolejny miesiąc z limitami i brakiem wzrostu produkcji, co jest dobrym wynikiem i chyba pozytywnie zaskakującym rynek ropy.

ropa

Wydaje się, że OPEC będzie czekał z większymi ruchami, choćby ze stopniowym wzrostem produkcji, do czasu aż uspokoi się trzecia fala pandemii czy wyraźniej przyspieszą szczepienia, tak aby nie podjąć kluczowej decyzji zbyt wcześnie. W efekcie mamy zakończoną kolejną pływką korektę, a o eksperckim poziomie równowagi przy 60 USD za baryłkę, możemy zapomnieć. Dzisiaj kurs przekraczał 65 USD, a na wykresie tygodniowym widać, że blisko mamy opór w rejonie 66,50 USD za baryłkę, który zapewne zostanie w najbliższym czasie osiągnięty.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gielda | lotos notowania | dax wykres | jsw analiza | notowania nasdaq |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here