Naga MarketsBlok po 22 – 5 lutego 2021: EUR/USD, GBP/USD Ostatnia sesja tygodnia przyniosła wyhamowanie spadków na EUR/USD. Prawdopodobnie było to związane z oczekiwaniem niezłego, kolejnego odczytu z amerykańskiego rynku pracy. Ostatnie dane napawały lekkim optymizmem, po tym jak liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od ponad miesiąca, a liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 779 tys. z 812 tys. Są to dane lepsze od oczekiwań, tak samo jak np. łączna liczba osób kontynuujących pobieranie świadczeń dla osób bezrobotnych, która spadła poniżej 4,6 mln.

  • Niezłe dane z amerykańskiego rynku pracy
  • Kolejna szczepionka na horyzoncie
  • Szanse na nowy rząd we Włoszech już w przyszłym tygodniu

Optymizm na rynkach bierze się także z faktu, że spodziewane jest szybkie dopuszczenie szczepionki firmy Johnson & Johnson, co generalnie sprawi, że globalne tempo szczepień wzrośnie. Kolejne pozytywne czynniki, mogące przywrócić na rynku walutowym tryb risk on czyli zwiększonego apetytu na bardziej ryzykowne aktywa (kosztem dolara), to choćby wypowiedzi członków FED, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie na rozmowę o ograniczeniu programu skupu aktywów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potencjalny koniec korekty

W piątek do puli pozytywów można było zaliczyć także dobre wieści z Włoch czyli wypowiedzi o tym, że nowy gabinet Mario Draghiego ma duże szanse na uzyskanie poparcia. Na wykresie jednak niewiele się działo, ale cena zbliża się do linii trendu i zasięgu poprzedniej, dużej korekty. Okolice 1,19 wyglądają ciekawie w kontekście potencjalnego odbicia.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Blisko nowych maksimów

Porównując okres umocnienia dolara jaki obserwujemy w styczniu, na rożnych walutach, zdecydowanie relatywną siłą wyróżnia się funt. Na GBP/USD spadki są praktycznie niezauważalne, względem tego co dzieje się na EUR/USD. Można więc wysnuć przypuszczenie, że kiedy siła dolara odpuści, to funt będzie jedną z silniejszych walut, a na GBP/USD dojdzie do szybkiego wyjścia na nowe maksima. W tym tygodniu mieliśmy posiedzenie Banku Anglii, który wyraźnie gra kwestią ujemnych stóp procentowych.

gbpusd

Problem w tym, że po licznych i bardzo stanowczych próbach odcinania się od tego scenariusza, teraz rynek nie bardzo wierzy, że taki scenariusz na poważnie jest brany pod uwagę. Zresztą, może nie być potrzeby takiej interwencji. Przekaz BoE był taki, że spowolnienie gospodarcze może dobiegać końca, z uwagi na rekordowe tempo szczepień. To z kolei oznacza, że zbliża się mocne odbicie w gospodarce, a przynajmniej tak wskazali członkowie banku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro w czasie rzeczywistym | akcje giełdowe | usd | gpw lotos | usd prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here