Naga MarketsBlok po 22 – 4 października 2021: AUD/NZD, Ropa WTI Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi kontynuację odreagowania po silnym umocnieniu dolara związanym z trybem risk-off na skutek globalnych niepokojów. Zmiany nie są jednak znaczące. Dzisiaj mamy pustkę w kalendarzu gospodarczym, a na rynek napłynęły nieco uspokajające informacje, o chęci przejęcie kontroli nad Evergrande przez firmę z Hong-Kongu. Po za danymi natury gospodarczej, głównie z USA, w tym tygodniu warto też skupić się na posiedzeniach banków centralnych. Tu najciekawiej może być na parze AUD/NZD.

RBA dokona przeglądu stóp procentowych jutro nad ranem, a w środę dokona tego Bank Nowej Zelandii. Bazowy scenariusz powinien zakładać zwrot na południe na kursie AUD/NZD, gdyż bardziej jastrzębio powinien wybrzmieć RBNZ. Bank zgodnie z zapowiedziami podniesie o 25 punktów bazowych stopy procentowe i będzie to początek cyklu podwyżek.Czas banków centralnych

Z kolei w przypadku RBA, miesiąc temu spowolniono tempo redukcji programu skupu aktywów. Jeżeli więc nie pojawi się jakieś zaskoczenie po australijskiej stronie, kurs AUD/NZD dostanie pole do spadku, tym bardziej, że ma za sobą porównywalny wzrost jak przy majowo-czerwcowej korekcie w trendzie spadkowym.

audnzd

Zobacz także: Dolar może wkrótce obrać wyraźny kierunek. Czy Fed ogłosi tapering programu QE?

Nowe maksima

Nadal od maksimów trendu nie odstępuje kurs ropy WTI. Presja popytowa ma związek z posiedzeniem kartelu OPEC oraz szeroko pojęto hossą na rynku energii. Przed posiedzeniem spekulowało się, że ceny surowca są tak atrakcyjne, że producenci będą chcieli zwiększyć limity wydobycia. Pod taki scenariusz toczyły się ostatnie wzrosty na ropie naftowej.

ropa

W dodatku, silny wzrost innych źródeł energii, sprawia że nawet przy wyższej cenie można znajdować nabywców ropy naftowej. Wszystko więc układa się w logiczną całość, może po za końcową ceną dla konsumentów. OPEC zwracał zresztą na to uwagę już wcześniej, wskazując na optymalny poziom przy 65-70 USD za baryłkę.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here