Naga MarketsBlok po 22 – 4 lutego 2021: XAU/USD, Ropa WTI Kolejna sesja pierwszego tygodnia lutego przynosi, przynosi kolejne argumenty za umacnianiem się dolara. Mowa o pogłębiających się nastrojach na włoskiej scenie politycznej i ryzyku rozpisania nowych wyborów. Nie widać też szans na poprawę relacji między USA a Chinami. Państwo Środka wygłasza wojenną retorykę w kwestii Tajwanu, a USA ustami nowej Sekretarz Handlu wskazują, że nie ma obecnie powodów aby wykreślić Huawei i ZTE z tzw. czarnej listy. Problemy pojawiają się także z pakietem fiskalnym Joe Bidena. Coraz więcej wskazuje, że z kwoty 1,9 bln dolarów, na rynek trafi sporo mniej i być może przyjdzie na to sporo poczekać.

  • Problemy z pakietem Joe Bidena
  • Kurs złota mocno w dół. Blisko zniesienia 50% trendu od czasu wybuchu pandemii
  • Dobre nastroje na ropie mimo silnego dolara

Dodatkowo, wczoraj media w USA pisały o propozycji kryterium dochodowego w kontekście czeków od rządu. Mimo, że nie kierowanie wsparcia do najbogatszych ma sens, to jednak może ostudzić początkowy optymizm giełd liczących na szerokie wsparcie dla gospodarki. Zamiast więc szerokiego rozdawania środków, pojawia się perspektywa ograniczonej pomocy co studzi nastroje, jednocześnie umacniając dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szykuje się test kluczowego wsparcia

To bardzo niekorzystne dla notowań złota, które traci także z powodu malejącego popytu na kruszec czy mniejszych zakupów przez banki centralne. Porównując notowania ze srebrem, kurs XAU/USD wydaje się być pod dużą presją podaży. Wybicie z niewielkiej konsolidacji będzie oznaczało ruch na kluczowe wsparcie przy 1760,00.

xauusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Blisko wieloletniej linii trendu

Niezwykle interesująco od strony technicznej zaczyna robić się na notowaniach ropy WTI. Kurs narusza już linię poprowadzoną po szczytach z 2018 i 2020 roku i nadal nie mamy żadnej reakcji podażowej. Aby poszukać kolejnych celów należy spoglądać na wykres z miesięczną skalą. Tu widzimy, że celem może być długoterminowa linia trendu i opór w rejonie nieco powyżej 60 USD za baryłkę.

Co ciekawe, lada chwila cena wypełni często występujący duży zasięg ruchów wzrostowych, pojawiający się w poprzednich latach. Nie musi to oznaczać końca wzrostów, jednak na pewno wzrost ryzyka wystąpienia korekty, jak to miało miejsce choćby w 2010 roku, kiedy dwukrotnie na około miesiąc czasu dochodziło do spadków. Doskonałe nastroje na tym rynku to po za efektem szczepionek, działalność kartelu OPEC.

ropa

Nie ma tu praktycznie żadnych tarć, a zgodna dbałość o ceny surowca. Na razie podtrzymane są dotychczasowe limity, a dodatkowo Arabia Saudyjska bierze na siebie większe wyrzeczenia. Do końca marca nic w tych kwestiach się nie zmieni, a więc dopiero w marcu rynki mogą dostosowywać się pod kwietniowe posiedzenie kartelu. Stanie się tak szczególnie, jeżeli zacznie być widoczny efekt szczepień i poprawa w gospodarkach, bo to będzie sprzyjało presji niektórych krajów na zwiększenie wydobycia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: grupa lotos akcje | wiadomosci kryptowaluty | kurs euro usd | pkn orlen notowania | eur usd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here