Naga MarketsBlok po 22 – 4 listopada 2020: EUR/USD, Ropa WTI Środa sesja na rynkach toczyła się przy mocno podwyższonej zmienności. Mimo, że kalendarz gospodarczy wyglądał całkiem ciekawie, niemal w 100% za notowania walut odpowiedzialne były amerykańskie wybory prezydenckie. Pierwsze dane wskazywały, podobnie jak 4 lata temu, że urzędujący prezydent został niedoszacowany. Było to zaskoczenie względem sondaży i spowodowało mocne umocnienie dolara. Spływające dane z kolejnych stanów sprawiały, że zmienił się nawet faworyt u bukmacherów.

  • Biden nie wygrywa z dużą przewagą jak wynikało z sondaży
  • Poranek dla Trumpa, popołudnie dla Bidena
  • Maleją zapasy ropy w USA

Kiedy jednak zaczęto liczyć głosy oddane korespondencyjnie, przewaga Trumpa zaczęła wyraźnie topnieć. Szala zwycięstwa popołudniu naszego czasu znowu przechyliła się na Bidena i dolar zaczął się osłabiać. Do godzin wieczornych dolar pozostał dość słaby, co wskazuje na to, że rynki oczekują wygranej Bidena. Najgorszym scenariuszem może być wyrównany wynik końcowy, gdyż prezydent Trump już zapowiedział batalię sądową.

EUR/USD czeka na wynik wyborów

Kształt świecy dziennej na EUR/USD wskazuje, że na kierunek ruchu ceny w krótkim okresie czasu trzeba będzie poczekać na jutrzejsze, a być może nawet piątkowe dane ze stanów, w których nadal trwa liczenie głosów.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Spadają zapasy ropy

Dużo spokojniej w czasie wyborów było na rynku ropy naftowej. Dla notowań surowca przewaga Bidena może być umiarkowanie lepsza, gdyż w kampanii padały zapowiedzi skończenia z finansowaniem branży naftowej. Generalnie jednak ważniejsze zdają się być kolejne niezłe dane gospodarcze, głównie z Chin, gdyż te amerykańskie dzisiaj rozczarowały. Kluczowy dla ropy był oficjalny odczyt zapasów paliw w USA. Amerykański Departament Energii potwierdził wczorajsze dane Instytutu Paliw. W minionym tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o 8 mln baryłek.

ropa wti

Co jest bardzo dobrą informacją dla strony popytowej na ropie. Na wykresie kurs spokojnie pnie się w górę, choć jest to dość ograniczony ruch i zapewne zostanie tak aż do podjęcia działań przez OPEC na końcu miesiąca. Jeżeli wynik wyborów nie umocni znacząco dolara, to do końca tygodnia kurs ropy może sięgnąć górnej krawędzi kanału spadkowego czyli okolic 40 USD za baryłkę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here