Naga MarketsBlok po 22 – 4 grudnia 2020: XAU/USD, Ropa WTI Ostatnia sesja w tygodniu nie przyniosła większych zmian na rynkach i nadal obowiązuje absolutna słabość amerykańskiej waluty. Dzisiaj na rynek napłynęły pozytywne informacje, które jeszcze bardziej szkodzą dolarowi. Mowa o powiewie optymizmu w kontekście tzw. pakietu fiskalnego, którego kształtu nie można uzgodnić od kilku miesięcy. Najnowsze doniesienia dają szansę na przełom, gdyż spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi po rozmowie z Sekretarzem Skarbu Stevenem Mnuchinem uznała, że jest szansa na wejście wżycie pakietu nawet 11 grudnia. Nie podano jednak szczegółów ustaleń, w tym jakiej kwoty pakiet będzie dotyczył.

  • Pojawia się szansa na pakiet fiskalny w USA
  • Kilkudniowa korekta na złocie
  • Kartel OPEC osiąga kompromis

To nie jedyna zła wiadomość dla dolara, podobnie na jego dalszą słabość powinno działać rozpoczęcie szczepień przeciwko COVID-19 oraz nachodzące posiedzenie FED. Dzisiaj rynek ignorował dane z rynku pracy, choć stopa bezrobocia znowu spadła. Słaby dolar otworzył drogę do korekty na złocie, choć trudno oczekiwać powrotu do trendu wzrostowego w obliczu końca problemów z pandemią i jak wynika to z raportów, zamykania pozycji na złocie przez głównych graczy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs XAU/USD przy wcześniejszych minimach

Na wykresie cena dotarła pod poprzednie dołki, a więc w czytelną strefę oporu. Kolejnym celem może być górna krawędź kanału, pod warunkiem utrzymania się ciągłej słabości dolara.

gold

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

OPEC dogadany ale zmiany symboliczne

Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia na rynku ropy naftowej było posiedzenie kartelu OPEC. Spokojny przebieg notowań i tylko łagodna korekta, wskazują na to, że rynek nie przejął się początkowym fiaskiem rozmów. Wczorajsza debata przyniosła już konkretne efekty. Wieczorem podano informacje o kompromisie polegającym na podniesieniu produkcji ropy od nowego roku o 0,5 mln baryłek dziennie.

Jest to więc tylko pewien symboliczny gest, wskazujący że kartel jest w stanie wypracować wspólne stanowisko. Początkowo bowiem liczono na małe cięcia wydobycia. W szczegółach porozumienia znalazł się także punkt o comiesięcznej weryfikacji. Być może to zapobiegło spadkom cen surowca, gdyż rynek może już za miesiąc oczekiwać kolejnej szansy na ograniczenie wydobycia.

ropa

Ważne, że nadal obowiązywać będzie pewna dyscyplina wydobycia, a to pozwala zachować spokój na ryku. Optymizm płynie raczej z faktu zaczynania szczepień, co może zakończyć problemy z pandemią i brakiem popytu na paliwa. Na wykresie mamy za sobą spore odbicie i obecnie nie ma pod co rosnąć. Wydaje się, że do końca roku cena może wykonywać niewielkie ruchy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here