Naga MarketsBlok po 22 – 30 września 2020: EUR/USD, Ropa WTIWydarzeniem tygodnia na rynkach miała być amerykańska debata prezydencka, która zdaniem obserwatorów rozczarowała. Nie pojawiły się żadne konkretny mogące wpływać na notowania, w dodatku rozmowa kandydatów była bardzo chaotyczna. To co najistotniejsze to ponowne podkreślenie, że prezydent Trump może skarżyć do Sądu korespondencyjne wybory, a to spowoduje znaczące przedłużenie całej procedury. To jest główne efekt siły dolara czyli strach przed niepewnością.

  • Chaotyczna debata prezydencka w USA
  • Umocnienie dolara podczas środowej sesji
  • Nie najlepsze perspektywy dotyczące popytu na paliwa

Wydaje się też, że szanse na kompromis w sprawie kolejnego pakietu fiskalnego są przed wyborami dosyć niskie. Podobne problemy mamy w Europie, gdyż agencje donoszą o pewnych rozbieżnościach, zarówno w sprawie budżetu jak i programu stymulującego gospodarki. Wydaje się więc, że do czasu wyborów apetyty na ryzykowniejsze aktywa może być ograniczony, a co za tym idzie dolar pozostanie silny.

EUR/USD z reakcją podażową

Na wykresie EUR/USD cena dotarła od spodu do okolice 1,17 co można uznać za pewnego rodzaju re-test. Dzisiaj pojawiła się reakcja podażowa, a kolejne dni pokażą czy będzie ona kontynuowana.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Słabe prognozy dla rynku ropy

Silniejszy dolar i niepewność co do rozwoju pandemii, wyjątkowo nie sprzyja notowaniom ropy naftowej. Cały czas problem polega na tym, że OPEC zrobił już wszystko co mógł w celu ograniczania podaży, natomiast coraz więcej przesłanek mówi o tym, że popyt na paliwa będzie odbudowywał się w wolnym tempie. Wczoraj media cytowały wyniki ankiety Agencji Reuters, według których, popyt na ropę będzie osłabiony aż do połowy 2022 roku.

ropa

Jeżeli te prognozy zaczną się sprawdzać, o czym będzie świadczyć powrót mocniejszych spadków na rynku, to zapewne OPEC zostanie zmuszony do podjęcia kolejnych działań. Wydaje się więc, że utrzymywanie się notowań w zakresie 35-45 USD za baryłkę i tak można uznać za zadowalający wynik i cieszyć się ze względnej stabilności notowań.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here