Naga Markets

Blok po 22 – 30 stycznia 2023: EUR/USD, Ropa BrentNotowania EUR/USD rozpoczęły poniedziałkową sesję od wzrostów. Ruch ten nieco zaskakuje, gdyż rano poznaliśmy słabe wyniki o PKB Niemiec, wskazujące że gospodarka naszych sąsiadów spowalnia w szybszym tempie. Podobne wnioski popłynęły ze Szwecji, gdzie PKB za IV kwartał wskazuje na recesję. Do tego można dołożyć zaskakujące dane o inflacji w Hiszpanii, która w styczniu znowu zaczęła rosnąć, wobec oczekiwań spadku. Wszystkie te dane tworzą obraz silnego spowolnienia gospodarczego w Europie, któremu nadal towarzyszy podwyższona inflacja.

Taka mieszanka wprowadza niepewność, gdyż dalsze podwyżki stóp są uzasadnione w przypadku hiszpańskich danych, jednak przyspieszający spadek PKB w Niemczech nakazywałby ostrożność w podwyższaniu stóp procentowych. Czy inwestorzy przelicytowali gołębi zwrot w przypadku FED i jastrzębi w przypadku EBC, okaże się już niebawem.Na razie nastroje są nad wyraz optymistyczne i jeżeli tylko banki nie spełnią oczekiwań, może dość do wyraźnych spadków na EUR/USD. W przypadku FED problemem może pozostawać nadal bardzo mocny rynek pracy, co sprzyja utrzymaniu tempa podwyżek, dopóki jeszcze bez większych kosztów można mocniej powalczyć z inflacją.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Capital.com

Koniec odbicia?

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od lekkich spadków. Patrząc na wykres dzienny widać, że lokalny szczyt prawdopodobnie kształtuje się od około 5 sesji. Na razie cena silniej nie spada, ale większy ruch kursu spodziewany jest już po posiedzeniu FED i spotkaniu kartelu OPEC.

Póki co, tendencja spadkowa na ropie nadal jest zachowana, a całą ostatnią zwyżkę można uznawać za korektę. Biorąc pod uwagę dzisiejszy wzrost inflacji w Hiszpanii czy wciąż mocny rynek pracy w USA co zdaniem niektórych analityków może utrudniać walkę z inflacją, banki centralne mogą zachować jastrzębi przekaz na dłużej, co uderzy w gospodarki i popyt na surowce.

AVA Trade

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułJak inwestować w ETF’y? Rozmowa z Mateuszem Muchą z Beta Securities
Następny artykułStrategia PSV: Schemat w grze. DAX testuje PK, szansa na odreagowanie kontrą
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.