Naga MarketsBlok po 22 – 30 października 2020: EUR/USD, Ropa WTI Poranne dane o PKB z Niemiec za trzeci kwartał, dość pozytywnie zaskoczyły. Wynik 8,2% wzrostu w ujęciu kwartalnym pozwolił na poranne odreagowanie wczorajszych spadków. Generalnie jednak sytuacja nie uległa zmianie i wydaje się, że przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia amerykańskich wyborów, kurs EUR/USD może być pod presją podaży. Dolara umacnia globalna niepewność spowodowana pandemią i wyborami. Z kolei euro osłabia szczyt pandemii w Europie, obawy o kolejne lockdowny oraz zapowiedzi EBC, że w grudniu przystąpi do działania.

  • Niezłe dane z Niemiec bez wpływu na rynki
  • Po weekendzie amerykańskie wybory prezydenckie
  • Duże zwolnienia w branży naftowej

Perspektywa cięcia stóp procentowych skutecznie osłabiła w czwartek europejską walutę, spychając EUR/USD w okolice 1,1650. W dodatku coraz więcej znaków zapytania pojawia się na programem wsparcia dla gospodarek.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD kontynuuje spadki

Jak to zwykle bywa w UE, proces podejmowania decyzji jest dość złożony i długotrwały, a w dodatku druga fala pandemii sprawia, że ostatnie kwoty mogą stawać się coraz mniej wystarczające. Możliwe więc, że po krótkiej korekcie, przed samymi wyborami dolar jeszcze raz się umocni, spychając EUR/USD na niższe poziomy.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Słabe perspektywy dla ropy naftowej

Dynamiczny rozwój pandemii w ramach drugiej fali i to głównie w Europie, skutecznie podważa dotychczasowe założenia odbudowy popytu na paliwa. Lockdown we Francji i mocne ograniczenia w Niemczech, a także rozważanie lockdownu w Wielkiej Brytanii, skutecznie uderzają w transport.

Za spadkami na ropie naftowej stoi także umocnienie dolara. Według najnowszych danych, taka sytuacja objawia się masowymi zwolnieniami w branży. Z raportów specjalistów wynika, że na świecie w branży naftowej pracę straciło w tym roku około 400 tysięcy osób. Dane te wynikają choćby ze zwolnień o jakich informowały największe firmy naftowe.

ropa

Jedyna nadzieja dla cen surowca płynie z działań kartelu OPEC. Najbliższe spotkanie odbędzie się dopiero pod koniec listopada. W krótki terminie ropa może więc nadal być pod presją. Pozytywem jest to, że już kilka krajów zapowiedziało chęć cięcia limitów wydobycia aby ratować ceny. Po za Saudyjczykami, taką chęć wyraziła już Rosja, a ostatnio także Katar. Na wykresie mamy naruszenie konsolidacji i jeżeli kurs szybko nie odbije, wydaje się, że wzrosną szanse na dalsze spadki.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here