Naga Markets

Blok po 22 – 30 maja 2022: S&P 500, USD/JPY Notowania głównego amerykańskiego indeksu S&P 500 kontynuowały w poniedziałek silne odbicie. Jak widać na poniższym wykresie kurs wkroczył w obszar wcześniejszych dołków, co naturalnie może stanowić opór przed dalszą zwyżką. Jeżeli uda się kontynuować wzrosty, kolejną przeszkodą mogą być majowe maksima przy 4300 punktów. Na razie przed rynkiem wciąż długa droga do odwrócenia układu spadkowego, gdyż całość przeceny była niewiele mniejsza niż spadki w okresie wybuchu pandemii, a ostatnia seria 8 spadkowych tygodni z rzędu nie była widziana od wielu lat. Uzasadnione są więc obawy o to czy rynek nie znajduje się obecnie w fazie bessy.

Biorąc pod uwagę fundamenty wydaje się, że takie ryzyko jest duże. Standardowo bowiem okresy podwyższania stóp procentowych są dla rynków akcji gorsze. Teraz mamy w dodatku obawy o to, że cykl podwyżek doprowadzi do recesji. W tle jest także kwestia wojny, kryzysu energetycznego, a za jakiś czas możliwe, że żywnościowego oraz powrotu pandemii.Ryzyko zakończenia odbicia

Obecna zwyżka po za technicznym odreagowaniem może wyceniać fakt, że polityka FED ostrzejsza już nie powinna być, tylko czy to wystarczy na trwały powrót do wzrostów? Wydaje się, że skala globalnych problemów jest zbyt duża, stąd realne obawy o pozostanie giełdy w stanie bessy.

us500

Zobacz także: Jen jest skrajnie przewartościowany wobec dolara, uważa Credit Agricole

capital.com

Obrona lokalnego wsparcia 

Po okresie korekcyjnej deprecjacji dolara, dzisiaj pojawia się próba zakończenia korekty na USD/JPY. O ile na innych parach dolarowych, są szanse na trwalsze odbicia, tak jak choćby na EUR/USD gdzie rosną szanse na jastrzębi krok z EBC, tak w przypadku jena trudno jest liczyć na podobne argumenty. Mimo ogromnej skali deprecjacji japońskiej waluty, bank centralny tego kraju nadal nie zamierza chodzić z obranej ścieżki i właśnie zapowiedział kontynuację gołębiej polityki monetarnej.

usdjpy
BoJ zaczyna stawać w silnej kontrze do praktycznie wszystkich głównych banków centralnych. W dodatku szef banku przyznał w weekend, że słabość waluty nie ma wpływu na prowadzoną politykę. Wydaje się więc, że na USD/JPY może powieść się obrona lokalnego wsparcia, skąd kurs znowu zacznie wzrastać.

NED

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here