Naga Markets

Blok po 22 – 3 grudnia 2021: EUR/USD, Ropa WTI Piątkowa sesja zapowiadała się niezwykle ciekawie, z powodu kalendarza gospodarczego. Spośród kilku ważnych odczytów, kluczowe były te z amerykańskiego rynku pracy. Jest tak dlatego, że z ostatnich wypowiedzi członków FED wynika, że rynek pracy jest kluczowy w kwestii podjęcia decyzji o przyspieszeniu ograniczania programu skupu aktywów. Jak się okazało, kluczowy odczyt zmiany zatrudnienia wypadł bardzo słabo i to o ponad połowę względem prognoz.

Pozytywnie wypada za to odczyt stopy bezrobocia, która cały czas spada i obecnie wynosi 4,2%, co jest dużo lepszym wynikiem od oczekiwanych 4,5%. Dane o zamianie zatrudnienia pokazują jednak, że odbicie na rynku pracy od kilku miesięcy spowalnia. Wydaje się więc, że mieszanka takich danych i nowej mutacji wirusa, sprawia że oczekiwania co do najbliższego posiedzenia FED maleją. To z kolei pozwala na dalszą deprecjację dolara.Słaby popyt mimo danych z USA

Na EUR/USD po kilku dniach łagodnej korekty względem ostatniego odbicia, pojawia się szansa aby to odbicie kontynuować. Kluczowe będzie jednak wybicie ponad lokalny opór 1,1375, co otworzy drogę w okolice linii trendu.

eurusd

Zobacz także: Ceny towarów mocno w górę. Inflacja cały czas nie odpuszcza

Niewielkie odbicie po OPEC

Czwartkowe posiedzenia przedstawicieli rozszerzonego kartelu OPEC+ przyczyniło się do wyraźnego odbicia cen ropy naftowej. Na wykresie ropy WTI widać jednak, że nadal skala odbicia nie przesądza o zakończeniu ostatniego, bardzo gwałtownego ruchu spadkowego. Od strony technicznej, spadek ceny jest jednak ogromny i powinno to wspierać kupujących w najbliższym czasie. Co do samego posiedzenia OPEC, kartel przede wszystkim utrzymał dotychczasowe plany zwiększania wydobycia surowca.
ropa wti

W sumie, po mocnym spadku ceny, presja ze strony dużych graczy na rynku, straciła nieco na znaczeniu. To co kluczowe i nieco zaskakujące, to fakt, że kartel zapowiedział możliwość zmiany polityki nawet w ciągu najbliższych tygodni. Można więc zakładać, że jeżeli popyt na ropę zacznie spadać, lub kurs nie wyhamuje spadków, to OPEC zacznie działać, zmniejszając wydobyciem, tak aby nie pozwolić na kompletne załamanie notowań.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here