Naga Markets

Blok po 22 – 29 września 2022: GBP/USD, Ropa Brent W tym tygodniu sporo dzieje się na notowaniach funta. Początek tygodnia przyniósł istny krach na walucie w postaci przyspieszenia i tak już dynamicznych spadków w relacji do dolara. Na GBP/USD obserwujemy obecnie próbę odrabiania strat na mocno wyprzedanym rynku. Nie jest to łatwe w obliczu agresywnej, jastrzębiej polityki FED, który nie ogląda się na inne banki centralne. Dzisiaj pojawiły się pierwsze szanse na wyhamowanie przeceny funta, przynajmniej w relacjach z innymi walutami. Bank Anglii zapowiedział powrót do zakupów obligacji, jednak będzie to proces ograniczony czasowo – tylko do połowy października.

Możliwe jednak, że jeżeli przyniesie wymierny efekt, Bank Anglii zdecyduje się na przedłużenie skupu, pod co rynki mogą grać. Drugim światełkiem w tunelu są doniesienia telewizji Sky News, która powołując się na swoich informatorów, twierdzi że brytyjski kanclerz skarbu Kwasi Kwarteng miał namawiać fundusze inwestycyjne aby nie grały na dalszy spadek wartości waluty. Doniesienia te szybko zdementowano.

Generalnie jednak, rynki czekają na nowe propozycje odnoście brytyjskich finansów, głównie zadłużenia. Na wykresie notowania lekko odbiły z okolic dołków z 1985 roku. Wydaje się, że trwalsze odbicie będzie możliwe dopiero w przypadku wycofania planów cięcia podatków w Wielkiej Brytanii, co zdaniem ekonomistów może wpędzić kraj na niebezpieczne poziomy zadłużenia.

Zobacz także: Cena złota aż 18% niżej od szczytu z marca. Dlaczego kruszec tanieje?

Czekając na OPEC+

Niewiele zmieniło się w układzie technicznym ropy Brent pomimo kilku sesji wzrostowego odbicia. Notowania nadal poruszają się w tendencji spadkowej z czytelnym schematem coraz niższych wierzchołków. Bronione jest jednak wsparcie oparte o szczyt sprzed niemal roku w rejonie 85 USD za baryłkę. Po za obawami o globalną recesję co jeszcze bardziej obniży popyt o paliwa, rynkowi ropy nie pomagają słabsze dane o zapasach paliw w USA. Szans na odbicie na nieco wyprzedanym już rynku, branżowi eksperci upatrują w sezonie huraganowym w USA.

Kilka koncernów z zatoki meksykańskiej już zapowiedziało możliwe wstrzymanie wydobycia. Drugim argumentem za odbiciem może być zbliżające się spotkanie kartelu OPEC na początku października. Taniejąca ropa nie podoba się w OPEC i możliwe, że pojawią się propozycje wyhamowania spadków, jak choćby kolejne cięcie wydobycia.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułJak handlować na danych – czy ma to sens? – Arkadiusz Jóźwiak zaprasza na webinar
Następny artykułIle kosztuje srebro 29.09.2022? Cena srebra do dolara i złotego w czwartek
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here