Naga MarketsBlok po 22 – 29 października 2020: EUR/USD, ZłotoCzwartkowa sesja przyniosła kontynuację umacniania się siły dolara. Głównym powodem są coraz większe problemy z drugą falą pandemii, głównie w Europie. Francja właśnie zdecydowała się na przynajmniej miesięczny pełny lockdown, a Niemcy podobnie jak Polska wprowadzają kolejne obostrzenia sanitarne. Słabe doniesienia mamy także na temat szczepionki. Jej wprowadzenie oddala się i coraz mniejsze szanse, że zobaczymy ją w tym roku.

  • Dobre dane z Niemiec i USA bez wpływu na rynki
  • Banki Centralne zaczynają zamieniać złoto na gotówkę
  • EBC będzie działać, ale dopiero od grudnia

Szefowa Komisji Europejskiej powiedziała, że nawet gdyby została ona szybko dopuszczona do użytku, to cały proces rozdysponowania jej w Europie może potrwać nawet do kwietnia. Przed południem na rynek napłynęły dobre dane z niemieckiego rynku pracy, jednak na wykresie nie było śladu pozytywnej reakcji. Na rynkach widać panikę i ucieczkę w stronę gotówki, a więc dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC nie wsparł euro

Dodatkowa niepewność podsycana jest także zbliżającymi się wyborami w USA. Dzisiejsze posiedzenie EBC nie wniosło nic przełomowego dla rynków, choć padły zapewnienia, że już w grudniu bank przedzie do mocniejszych działań. Na wykresie EUR/USD mamy więc kontynuację ruchu spadkowego.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Nowy trend spadkowy na złocie?

Dobre dane mieliśmy dzisiaj także z USA – spadające bezrobocie i aż 33,1% wzrostu PKB w III kwartale względem II kwartału. Te dane mogły dodatkowo wesprzeć dolara, który stał się kluczową bezpieczną przystanią w ostatnim czasie. Zazwyczaj w niepewnych czasach zyskuje także złoto – dlaczego więc tym razem jest inaczej? Po pierwsze, trzeba pamiętać, że mamy za sobą gigantyczny rajd na złocie, który wywindował jego kurs na nowe maksima.

Po za samą realizacją zysków, mamy także fundamenty mogące pogłębiać spadki. Banki Centralne potrzebują gotówki aby wspierać gospodarki, a moment zamiany złota na pieniądze po tak dużych wzrostach jest bardzo korzystny. Widać to w najnowszym raporcie World Gold Council za III kwartał.

W tym okresie popyt na złoto spadł aż o 19%. Nie dziwi, że w obliczu kryzysu, zainteresowanie m.in. biżuterią znacznie słabnie. Po za tym, same Banki Centralne pozbywają się złota. W trzeci kwartale bilans wynosi ponad -12 mln ton, co jasno wskazuje, że duzi gracze na tym rynku realizują zyski, zamieniając złoto na dolary.

gold

Co więcej, ujemny bilans kwartalny jest pierwszym takim od 2010 roku. Może to oznaczać, że będziemy mieć do czynienia z nowym trendem spadkowym. Sytuacja poprawi się po uspokojeniu sytuacji z pandemią. Gdy gospodarki zaczną odżywać i pomoc Banków Centralnych nie będzie już tak potrzebna, złoto zapewne znowu stanie się atrakcyjnym instrumentem, który przede wszystkim chroni przed inflacją i niskimi stopami procentowymi.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here