Naga MarketsBlok po 22 – 29 lipca 2020: DAX, Ropa WTIŚrodowa sesja przebiegała od samego rana w bardzo spokojnych nastrojach. Głównym powodem była pustka w kalendarzu oraz oczekiwanie na wieczorny komunikat FED, mimo że oczekiwania co do zaskakujących wypowiedzi nie były duże. Obecnie bowiem Bank Centralny sporu już zrobił w kwestii ratowania rynków i teraz piłeczka zdaje się być po stronie rządów. Niedawno Unia Europejska dogadała się w sprawie funduszu odbudowy, a teraz tego samego oczekuje się w Stanach Zjednoczonych czyli szybkiego uruchomienia kolejnego pakietu fiskalnego, który po za wsparciem firm zawiera także bezpośredni zastrzyk pieniędzy dla konsumentów.

  • Indeksy spokojne w oczekiwaniu na FED
  • Większe znaczenie może mieć amerykański pakiet fiskalny
  • Notowania ropy spowolniły pod czytelnym oporem

Te oczekiwana sprawiają, że spadki w ostatnich dniach na DAX nie mają dużej dynamiki i wyglądają na typową korektę. Jakiekolwiek wsparcie gospodarki wiąże się bowiem z szansami na poprawę wyników przedsiębiorstw. Dzisiaj nieco pozytywnie pod tym względem zaskoczyła spółka Deutsche Bank, która zaraportowała stratę netto w II kwartale rzędu tylko 77 mln euro czyli sporo mniej niż się spodziewano.

DAX w ruchu korekcyjnym

Jutro DAX może dostać wsparcie z całej gospodarki, gdyż około 10 poznamy dane z rynku pracy oraz PKB. Kluczowy jednak dla dalszych wzrostów będzie pakiet fiskalny w USA, który może napotkać na polityczne przepychanki, tym bardziej, że trwa tam okres kampanii wyborczej.

dax

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Kurs ropy WTI pod ważnym oporem

Nadal większych emocji nie odczuwamy na rynku ropy naftowej. Po pierwszej fazie dynamicznego odbicia, cena zaczęła bardzo silnie zawężać zakres notowań. Widać to nawet na wykresie tygodniowym, gdzie kolejne świece są coraz mniejsze. Widać tu także, że dotarliśmy do kluczowego oporu jakim jest dołek z końca 2018 roku. Okolice 40 USD za baryłkę często były wskazywane jako pewien poziom równowagi tzn. poziom, kiedy producenci są w stanie funkcjonować na rynku.

Problemem nadal są obawy o odbudowę popytu na paliwa do poziomów sprzed pandemii. Te obawy podsycane są dużą liczba zachorowań w USA, ale także ostatnio powrotem tego zjawiska w Europie. Przed kilkoma dniami Belgia wróciła do restrykcji sanitarnych, a to rodzi ryzyko, że kolejne kraje także będą do tego niebawem zmuszone.

ropa wti

Mimo, że zapewne nie dojdzie do ponownego zamrożenia gospodarek, to jednak spowolni to powrót do normalności, w tym także popytu na paliwa. Zapowiadana druga fala pandemii jest także coraz większym problemem w Australii, gdzie zaczyna się nawet zamykać miasta. Przed większą korektą na ropie chronią oczekiwania na pakiet fiskalny w USA i dalsze wsparcie gospodarcze co jest jedynym sposobem na rosnący popyt na paliwa.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here