Naga MarketsBlok po 22 – 29 grudnia 2020: EUR/USD, DAX Wtorkowa, jedna z ostatnich sesji roku przyniosła kontynuację wybornych nastrojów na rynkach. Głównym symbolem tzw. trybu risk-on czyli zwiększonej chęci do inwestowania w ryzykowne aktywa, od miesięcy pozostaje słaby dolar. Trudno oczekiwać aby miało się to zmienić w końcówce roku. Za sobą mamy wszelkie polityczne wydarzenia, posiedzenia banków centralnych, a kalendarz gospodarczy świeci pustkami.

  • Większa zapomoga dla obywateli USA w ramach pakietu fiskalnego
  • To element walki w wyborczej dogrywce do Senatu
  • Dobre nastroje na rynkach akcji

Dotychczasowy kierunek na dolarze wspierają amerykańscy politycy, którzy błyskawicznie zgodzili się na postulaty odchodzącego prezydenta o podwyższeniu zapomogi dla obywateli z 600 USD do 2000 USD. Wydaje się, że w nowym roku euro może zyskiwać po informacjach o starcie tzw. funduszu odbudowy. Nowy rok zapowiada się pod znakami walki o odbicie gospodarcze i powstrzymanie pandemii za pomocą szczepionek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar nadal słaby

Jest to pozytywny scenariusz, a więc jego dyskontowanie oznacza utrzymanie słabości dolara, a zatem także kursu wzrostowego na EUR/USD. Na wykresie niewiele brakuje do nowych maksimów.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

DAX na maksimach

Wyborne nastroje są równie silnie widoczne na indeksach giełdowych. Liderami są indeksy zza oceanu, a za nimi podąża reszta świata. Na wykresie niemieckiego DAX w ujęciu tygodniowym, widać, że kurs oscyluje przy poprzednich maksimach. Biorąc pod uwagę jak niewiele robił sobie z podobnych oporów S&P 500, tu także można być optymistą. Główny powód dobrych nastrojów, po za tym, że mamy za sobą potężne, tegoroczne problemy i załamanie na rynkach, jest to, że na rynki tani pieniądz płynie nadal szerokim strumieniem. Potwierdziły to ostatnie posiedzenia FED i EBC.

dax

Także wspomniany fundusz odbudowy będzie sprzyjać gospodarkom, a więc spółki będą miały dobre środowisko do poprawy wyników. Najnowszym impulsem jest pakiet fiskalny w USA i zwiększenie zapomogi. Duża chęć rozdania większych środków obywatelom wyniki z wyborczych dogrywek o miejsca w Senacie. Dlatego też można się spodziewać, że większa zapomoga znajdzie poparcie, a to kolejny krok który sprzyja rynkom akcji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here