Naga MarketsBlok po 22 – 28 stycznia 2021: EUR/USD, XAU/USDKluczowe wydarzenie tygodnia czyli wczorajsze posiedzenie FED, wypadło zgodnie z oczekiwaniami i nie pojawiło się absolutnie żadne zaskoczenie. Teoretycznie więc, polityka FED powinna nadal wspomagać rynki akcji oraz wywoływać słabość dolara. W dłuższej perspektywie może tak być, choć obecnie nadal jesteśmy w fazie korekty, co widać doskonale na EUR/USD. Tutaj przecena nie jest zbyt duża, jak na skalę wcześniejszego trendu. Kolejny raz popyt broni lokalnego wsparcia przy 1,2050. Nawet jeżeli wsparcie upadnie, to nieco niżej mamy linię trendu i nawet taki spadek nie zmieni jeszcze szerszej tendencji.

  • FED podtrzymał dotychczasową politykę
  • EBC może obecnie tylko słownie interweniować ws. kursu euro
  • Spada popyt na złoto

Wydaje się, że obecnie powodem siły dolara mogą być zawirowania na amerykańskiej giełdzie spowodowane sezonem wyników, szczególnie chodzi tu o największe spółki technologiczne (tzw. Grupa spółek FAANG). Komunikat po FED wypadł bowiem korzystnie dla rynków tzn. za wcześnie na zmianę polityki, a zwrócenie uwagi na osłabienie odbicia gospodarczego może oznaczać, że nadal potrzebna jest silna stymulacja gospodarcza.

Te artykuły również Cię zainteresują
Druga próba zakończenia korekty

Mieszane sygnały płyną za to od członków EBC i to może może wspierać podaż na EUR/USD w krótkim terminie. Pojawia się kolejna wypowiedź o tym, że Bank ma instrumenty do kontroli siły waluty. Jest to jednak tylko kolejna, słowna interwencja. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że gospodarka Eurolandu nie jest na takim etapie, aby miało dojść do zmiany parametrów polityki EBC.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Słabe odbicie po mocnym spadku

Nadal niejasna jest sytuacja techniczna notowań złota. Umocnienie dolara obniża kurs kruszcu, jednak o bardzo nieznaczną wielkość. Od 8 stycznia cena porusza się bokiem, a w tym czasie na EUR/USD doszło do mocniejszych spadków. Ostatnie sesje, mimo że są spadkowe, zdają się wskazywać na słabnący impet podaży.

gold

Przyczyn do wzrostów na złocie szukałbym jednak jedynie w słabości amerykańskiej waluty. Branżowe raporty o popycie na złoto nie są bowiem korzystne dla kupujących. Już wcześniej mówiło się o tym, że banki centralne skończyły proces skupu złota, a w ostatnich dniach pojawił się raport World Gold Council, który wskazał, że w 2020 roku popyt na złoto na świecie spadł o 14%, a tylko w IV kwartale aż o 28%. Skoro ani banki centralne ani branża biżuteryjna, nie kupują złota, to jego siła może wynikać tylko ze słabości dolara.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartosc zlotowki | gpw pgnig | dax notowania na żywo | dolara | kurs pgnig |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here