Naga MarketsBlok po 22 – 28 maja 2021: EUR/USD, Ropa WTINotowania EUR/USD przebiegały w spokojnym tempie podczas ostatniej sesji tygodnia. Od rana dało się wyczuć, że rynek oczekuje na ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki w tym tygodniu w postaci licznych odczytów dotyczących wydatków i nastrojów wśród konsumentów. Wprawdzie nie są to dane najcięższego kalibru, to jednak ze względu na swój inflacyjny wpływ, są obecnie bacznie obserwowane przez inwestorów. Koniec tygodnia przyniósł kontynuację korekty na parach z dolarem. Po okresie słabości dolar lekko zyskuje, choć zmiany nie są duże, podobnie jak na skorelowanym z dolarem rynku amerykańskiego długu.

Podbicie dolara może mieć związek z kolejnymi próbami wprowadzenia wyższych podatków w USA, a także zapowiedziami szefowej Departamentu Skarbu, że szykowany pakiet infrastrukturalny nie wpłynie na wzrost inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pin bar na zakończenie tygodnia

Kwestia zajęcia się problemem zadłużenia będzie jednak rozłożona w czasie, stąd niewielkie zmiany na kursie dolara. Na wykresie mamy niewielką korektą tuż pod szczytem z końca lutego.

eurusd

Zobacz także: Kurs dolara słaby przez obligacje i rynek akcji. Komentuje Marcin Kiepas

Blisko maksimów, blisko spotkania OPEC

Lekkie umocnienie dolara nie przeszkodziło w kontynuacji zwyżek na ropie naftowej. Wydaje się, że argumentem dla strony popytowej nadal są znoszone restrykcje, które zapowiadają całkiem udane wakacje jeżeli chodzi o odbudowę transportu, a tym samym wzrost zapotrzebowania na paliwa. Tyle, że kwestia ta może już być w dużej mierze zdyskontowana i może nie wystarczyć na nowe maksima trendu wzrostowego. Raczej spokojnie rynek podchodzi do zbliżającego się posiedzenia kartelu OPEC. Bazowy scenariusz zakłada brak jakichkolwiek zmian, skoro popyt się odbudowuje, a notowania ropy są stabilne i na dość wysokich poziomach.

ropa

Głównym zagrożeniem dla wzrostu cen zdaje się być kwestia Iranu, który walczy o powrót swojej ropy na globalny rynek. Dużo łagodniejsze podejście prezydenta USA od swojego poprzednika do sankcji nałożonych na Iran, może rodzić obawy o zdjęcie przynajmniej części z nich, być może tych dotyczących ropy naftowej. Patrząc na wykres, wydaje się, że przy teście maksimów trendu może pojawić się korekta, wynikająca choćby z chęci realizacji zysków.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs złotego wykres | ccc akcje | akcje gpw | wiadomości bitcoin | kurs polenergia | nasdaq wykres | kurs azoty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here