Naga MarketsBlok po 22 – 28 lipca 2020: EUR/USD, USD/CADWtorkowa sesja na rynkach nie przyniosła w zasadzie niczego nowego. Cały czas wiele aktywów zyskiwało na fali słabości dolara. Przykład złota czy srebra, gdzie pojawiły się dość dynamiczne reakcja podażowe, przypomina jednak, że żaden ruch ceny nie trwa w nieskończoność. Im kurs EUR/USD dłużej rośnie, tym bardziej wzrasta ryzyko pojawiania się korekty, wynikającej choćby ze zwykłej chęci realizacji zysków. Z danych fundamentalnych mamy nowe doniesienia o szczepionce od firmy Moderna.

Przechodzi ona ostatnią fazę testów, a na rynki napłynęła plotka, że może ona wejść do użytku już w listopadzie. Jest to pozytywna informacja, choć nie nowa i podobnie ignorowana jak liczba zachorowań. Ciekawszą rzeczą jest amerykański program fiskalny. Wczoraj pokazano jego szczegóły. Ma on wynieść nawet 1 bln USD, a w programie mamy zarówno podtrzymanie zasiłków dla bezrobotnych jak i wsparcie dla małego biznesu czy też bezpośrednie wsparcie konsumentów specjalnymi bonami. O ile takie wsparcie na pewno spodoba się na rynkach akcji, to jednak warto zastanowić się co może stać się pretekstem do wywołania korekty na EUR/USD.

  • EUR/USD blisko zasięgu poprzednich impulsów
  • Kolejne pozytywne doniesienia o szczepionce
  • Pokazano nowy pakiet fiskalny w USA

Po pierwsze, taki program musi zostać zaakceptowany także przez opozycję, która kontroluje Izbę Reprezentantów. To stwarza ryzyko politycznych napięć w obliczu zbliżających się wyborów. Po drugie, o ile temat zakażeń w USA zszedł na dalszy plan, to w Europie może na nowo odżyć. Ostatnio Belgia wznowiła restrykcje sanitarne wprowadzając np. limit czasu na zakupy do 30 minut czy wznawiając limit uczestników wesel do 10 osób, a zwykłych towarzyskich spotkań do zaledwie 5 osób.

EUR/USD – korekta czai się za rogiem?

Jeżeli kolejne kraje pójdą tym śladem, to wydaje się, że może stać się to powodem korekty. Ciekawie wygląda wykres, gdzie znajdujemy się przy 12 letniej linii trendu. Na interwale dziennym, gdzie rynek jest rozchwiany i w tym roku wykonuje duże ruchy, warto zwrócić uwagę na zbliżone zasięgi impulsów wzrostowych (czerwone prostokąty). To może sugerować, podobnie jak dobrze sprawdzający się w tym okresie oscylator, że korekta czai się już za rogiem.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

USD/CAD testuje czytelne wsparcie

Znacznie słabsze tempo spadków (niż wzrostów na EUR/USD) notujemy a parze USD/CAD. Dynamika jest na tyle słaba, że wszelkie wskaźniki pokazują na pozytywną dywergencję. Co jednak istotniejsze, cena dotarła na doskonale dotąd respektowaną strefę wsparcia. Coś w rodzaju podwójnego dna, może także zwiastować ruch korekcyjny. Powody, dla których chwilowo dolar mógłby się umocnić opisałem wyżej. Jednym z nich jest sam fakt, technicznego przegrzania po długim ruchu w jednym kierunku.

usdcad

Kanadyjska waluta zyskuje często siłą wzrostu cen ropy naftowej, a tu już od dłuższego czasu widać mocne spowolnienie. Jeżeli więc mieszanka w postaci powrotu restrykcji sanitarnych w Europie czy polityczne przepychanki nad programem fiskalnym w USA staną się faktem, może to przyczynić się do chwilowego odreagowania na dolarze, a tym samym do kolejnego odbicia od wyznaczonej strefy. Jutro mamy posiedzenie FED, co zwiększa możliwość wzrosty zamienności na parach z dolarem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here