Naga MarketsBlok po 22 – 28 grudnia 2020: GBP/USD, Ropa WTIPierwsza sesja po Świętach odbyła się w spokojnych nastrojach, co zrozumiałe ze względu na niską zmienność w tym czasie. Tak powinno pozostać do końca, tego krótkiego tygodnia. Na rynkach, rok kończymy z optymizmem. Udało się uregulować kwestię brexitu i doszło do porozumienia nad nową umowa handlową Wielkiej Brytanii z UE. W USA prezydent Trump podpisał pakiet fiskalny. Kwestia pandemii i lockdownu, równoważy się rozpoczętymi szczepieniami.

  • Załatwiony brexit i pakiet fiskalny w USA
  • Dobre nastroje na rynkach akcji, bez euforii na funcie
  • Notowania ropy czekają na spotkanie kartelu OPEC 4 stycznia

Na jakiekolwiek efekty przyjdzie długo poczekać, jednak na razie na rynkach przeważa optymizm. Zaskakiwać może słaba reakcja popytu na funcie po podpisaniu umowy handlowej. Warto jednak pamiętać, że wzrosty na GBP/USD trwają od marca, a z pewnością ostatnie miesiące to już wycenianie takiego scenariusza.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bez euforii na funcie

Kto wie czy teraz nie rynek nie zacznie wyceniać skutków trwałego rozwodu z UE, choć akurat na parze GBP/USD z powodu słabego dolara, może nie być to silnie widoczne. Dzisiaj kurs lekko spadał, choć raczej nie powinno się przykładać dużej wagi do ruchów ceny w takim okresie.

gbpusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ryzyko przed spotkaniem OPEC

Po mocniejszej korekcie, powoli wraca także optymizm na ropie naftowej. Główne powody to szczepienia, słaby dolar i perspektywa najbliższego spotkania kartelu OPEC. W pustym kalendarzu gospodarczym mamy we wtorek i środę odczyty zapasów paliw, aczkolwiek ostatnio rynek ignorował te dane, a bywały one dość słabe. Teraz także, nie należy spodziewać się większych ruchów już do końca roku.

ropa

Uwaga powinna skupiać się na OPEC. Tu zaczyna psuć się dobry klimat do zwiększania limitów wydobycia. Ostatnio Rosja potwierdziła gotowość do zwiększania limitów od lutego. Minister energii tego kraju ocenił, że cena ropy przy 45-55 USD za baryłkę jest obecnie optymalna. Wirtualne spotkanie odbędzie się już 4 stycznia i wydaje się, że może nieść za sobą ryzyko dla strony popytowej na ropie, mimo że wykres nadal wygląda optymistycznie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here