Naga MarketsBlok po 22 – 27 września 2021: EUR/USD, GBP/USD Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym nie przyniosła paniki, mimo że to waluty uznawane za bezpieczniejsze znowu były górą. Poranek po weekendzie zapowiadał się ciekawie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, wciąż niepewny los chińskiej firmy Evergrande, która może przyczynić się do rozlania na rynki przynajmniej okresowego kryzysu. A po drugie, kwestia niemieckich wyborów. Tu mamy spore rozbicie polityczne, aczkolwiek patrząc we wcześniejsze sondaże, rynki nie powinny być mocno zaskoczone. Wynik może rodzić jednak obawy o przedłużanie się rozmów koalicyjnych, a tego zazwyczaj inwestorzy nie lubią.

Mamy więc już dwa argumenty za dolarem w parze EUR/USD. Trzecim mogą być liczne wystąpienia szefowej EBC w tym tygodniu, która raczej będzie wygłaszać gołębio brzmiące komentarze. To także nie będzie sprzyjać euro.Zapowiada się gołębi tydzień ze strony EBC

Jedyną więc szansą na wzrosty EUR/USD jest rozwiązanie kwestii Evergrande lub generalne polepszenie nastrojów co spowoduje, że dolar przejdzie na jakiś czas do defensywy. Na wykresie mamy ponowne zejście na ostatnie dołki więc tegoroczne minima znowu są w grze.

eurusd

Zobacz także: Dolar może wkrótce obrać wyraźny kierunek. Czy Fed ogłosi tapering programu QE?

Kryzys paliwowy

Ciekawie od kilku dni jest na wykresach ropy naftowej, która silnie drożeje, a także na notowaniach funta. Te dwa aktywa niejako zostały ze sobą powiązane na skutek kryzysu paliwowego w Wielkiej Brytanii. Jak podają eksperci rynku, w Wielkiej Brytanii pojawia się problem z dostawami surowca. Powodem kryzysu paradoksalnie jest mniejsza liczba kierowców.

gbpusd

Po brexicie, a także na skutek pandemii, z kraju wyjechało sporo imigrantów. Spadek zapotrzebowania na paliwa sprawił, że zaczęto sprowadzać go mniej. Kiedy media podchwyciły temat, część kierowców dokonało dużych zakupów na stacjach paliw. Spowodowało to niedobory paliwa, a takie informacje napędzają kolejnych chętnych zrobić zapasy surowca. Co zaskakujące, kryzys wzmacnia nieznacznie funta. Staje się bowiem jasne, że doprowadzi to do wzrostu inflacji a stąd już proste przełożenie na większą presję na BoE w kierunku normalizacji polityki monetarnej.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje swig80 | kurs.funta | pko akcje notowania | wartość dolara | lpp akcje | kurs pgnig | notowanie ropy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here