Naga Markets

Blok po 22 – 27 sierpnia 2020: Złoto, EUR/USDInwestorzy od kilku dni czekali na wydarzenie, które miało miejsce właśnie dzisiaj w czwartek w Jackson Hole. Przewodniczący Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Jerome Powell, wygłosił przemówienie, w którym przedstawił zarys planów Fed dotyczących prowadzonej polityki monetarnej w przyszłych miesiącach. Powell potwierdził wcześniejsze spekulacje na temat zmiany postrzegania celu inflacyjnego.

Fed będzie celował w średnią inflację i położy nacisk na szerokie i sprzyjające włączeniu społecznemu zatrudnienie – oświadczył prezes Fedu.Powell podkreślił, iż zmiana jest motywowana podstawowymi zmianami w gospodarce, w tym niższym potencjalnym wzrostem i rekordowo niskimi stopami procentowymi oraz niską inflacją. Prezes Fed zaznaczył także, ze Fed będzie częściej niż wcześniej ograniczany przez efektywną dolną granicę. Bank centralny nie będzie się także przywiązywał do żadnej konkretnej metody definiowania „średniej” inflacji. Bankier zaznaczył, że Fed nie zawaha się działać stanowczo, jeśli inflacja wzrośnie powyżej poziomu zgodnego z jej celem. Potwierdzeniem deklaracji, że Fed zrobi wszystko, aby ratować sytuację gospodarczą, jest stwierdzenie, że bank może postawić kwestię zatrudnienia przed inflacją.

Złoto: niewielki wpływ kursu wskutek wytycznych polityki Fed

Cena złota spot wybiła się dzisiaj do poziomu 1977 dol. za uncję, jednak brak spektakularnych informacji ze strony szefa Fed spowodował nagłe runięcie kursu złota z tego poziomu w kierunku wsparcia wyznaczonego trendem wzrostowym, czyli aż do 1910 dol. za uncję.

Blok po 22 – 27 sierpnia 2020: Złoto, EUR/USD
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Niemniej, cena złota stopniowo odbudowuje się do poziomu 1931,90 dol. za uncję, co oznacza jej spadek względem wczorajszego zamknięcia o 1,12%.

Kurs EUR/USD: nagła aprecjacja do 1,1900 i spadek na 1,17650

Kurs euro do dolara amerykańskiego, podobnie jak złoto, wystrzelił dziś mocno w górę powyżej oporu na 1,19000 dol., by potem w ciągu godziny z impetem spaść aż do 1,17625 dol. Warto zaznaczyć, że choć było to spore zachwianie kursu, to jego zakres zmieścił się w przebiegu kursu euro z zeszłego tygodnia.

Blok po 22 – 27 sierpnia 2020: Złoto, EUR/USD
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Chwilę przed 22:00 w czwartek kurs euro tanieje jedynie o 0,05% do 1,18240 dol. względem wczorajszej ceny na zamknięciu sesji, a spodziewane wystąpienie szefa Fed nie przyniosło wielu rewolucyjnych zapowiedzi, które mogłyby znacząco wpłynąć na zachowanie kursu.

Autor poleca również:

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here