Naga Markets

Blok po 22 – 27 marca 2023: EUR/USD, USD/JPYPierwsza sesja nowego tygodnia minęła w spokojnych nastrojach na parach dolarowych. Jednym z powodów jest niemal pusty kalendarz gospodarczy. Pod tym względem ciekawiej zrobi się w drugiej połowie tygodnia, kiedy poznamy odczyty z rynku pracy oraz PKB ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsze otwarcie niosło za sobą ryzyko rozpoczęcia sesji od spadków z powodu weekendowych niepokojów wokół europejskiego sektora bankowego, szczególnie dotyczących Deutsche Banku. Wydaje się, że temat banków obecnie przygasa. Teraz inwestorzy mogą skupić się na polityce banków centralnych. W tym kontekście ważne będą piątkowe dane o inflacji CPI w strefie euro, mogące mieć duże znaczenie w kontekście kolejnego posiedzenia EBC.

W temacie FED wszystko wydaje się już jasne. Mamy za sobą ostatnią podwyżkę stóp procentowych i o ile inflacja nie zacznie na nowo rosnąć, FED zakończy cykl podwyżek. Rynki mogą oczekiwać pierwszej obniżki w okresie wakacyjnym. Uwaga skupia się teraz na EBC. Tutaj nie ma dużych oczekiwań co do kolejnych podwyżek, biorąc pod uwagę wypowiedzi członków banku.Jeżeli w piątek okaże się, ze CPI wyraźnie spadła, oczekiwania wobec EBC jeszcze bardziej zmaleją, tym bardziej, że część analityków uważa, że temat banków może stać się dla EBC wymówką przed kolejnymi podwyżkami. Na wykresie widać, że EUR/USD od początku roku porusza się wokół strefy 1,07. Obecnie trwa próba zainicjowania od niej odbicia w górę.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Capital.com
Advertisement

Odbicie od 130,00

Po trzech tygodniach spadków notowań, pojawia się próba odbicia na USD/JPY. W poniedziałek jen był jedną ze słabszych walut wobec dolara. Ma to ścisły związek z zachowaniem rentowności amerykańskich obligacji.

Kłopoty sektora bankowego sprawiły, że wzrosło zainteresowanie obligacjami. Jeżeli jednak przyjmiemy, że temat banków przygaśnie i nie pojawią się kolejne podobne informacje, dolar powinien zacząć odrabiać straty do jena na okresowo wyprzedanym rynku. Obecnie cena oscyluje na ważnym, psychologicznym poziomie 130,00. Uratowanie tego wsparcia powinno pozwolić na kontynuowanie odbicia.

AVA Trade

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut 27.03.2023 r. Funt zbliża się do 50-dniowej EMA, dolar w dół
Następny artykułBank of America identyfikuje kolejną bańkę na rynkach!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.