Naga Markets

Blok po 22 – 25 stycznia 2023: EUR/USD, Ropa BrentŚroda okazała się być kolejną sesję bez przełomu na EUR/USD. Cena cały czas oscyluje blisko maksimów trwającego odbicia, jednak każda próba wybicia kończy się kontrą podaży. Sytuacja zaczyna przypominać to co dzieje się na amerykańskiej giełdzie. Na S&P500 od dłuższego czasu kurs oscyluje na ponad rocznej linii bessy, a każda próba wybicia jest szybko gaszona. Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj pogorszenie nastrojów na rynkach akcji powoduje odpływ kapitału w kierunku dolara, co powinno przełożyć się na cofnięcie EUR/USD. Tutaj jednak układanka jest bardziej złożona.

Cały czas spływają kolejne wypowiedzi członków EBC i FED. Wydaje się, że rynki są już nimi zmęczone i starają się je ignorować, tym bardziej, że często są dość sprzeczne. Wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu na posiedzeniach obu banków centralnych.

Dzisiaj euro nie znalazło wsparcia w słabszych odczytach indeksu Ifo z Niemiec. Wczoraj także mieliśmy słabsze odczyty z największej gospodarki UE. Wszystko wskazuje więc na to, że kurs EUR/USD pozostanie w rejonie 1,09 z tendencją zwyżkową przynajmniej do pierwszych sesji przyszłego tygodnia, a dopiero po posiedzenie FED i EBC na wykresach pojawi się dużo wyższa zmienność.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Capital.com

Pod oporem 

Do cofnięcia we wzrostowym rajdzie dochodzi na wykresie ropy Brent. Notowania doszły niemal do oporu w rejonie 90 USD za baryłkę. Na razie jednak cofnięcie jest niewielkiej skali i nie przesądza o końcu okresu wzrostowego. Szerszy schemat na razie zostaje jest spadkowy. Przyhamowanie dynamiki odbicia to efekt kolejnych słabszych danych z kluczowych gospodarek.

Szczególnie chodzi o indeksy wyprzedzające czyli PMI. Obawy o spowolnienie równoważą się z nadziejami na większe zapotrzebowanie na paliwa w Chinach z powodu obchodów nowego roku. W przyszłym tygodniu uwaga rynku skupi się na wirtualnym spotkaniu przedstawicieli kartelu OPEC.

Autor poleca również:

BossaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDolar słabnie mimo cofnięcia się na Wall Street
Następny artykułStrategia PSV: DAX wypełnia podejście, czas na osiągnięcie reszty zakresów
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.