Naga MarketsBlok po 22 – 25 stycznia 2021: EUR/USD, Ropa WTINowy tydzień rozpoczął się w dość neutralnych nastrojach, szczególnie jeżeli chodzi o sentyment do dolara. Teoretycznie, mamy koniec okresu jego umocnienia, choć na wykresie dziennym EUR/USD trwające odbicie jest o wiele mniej dynamiczne niż impulsy, które kończyły poprzednie korekty w obecnym trendzie. Możliwe jednak, że rynki czekają jeszcze na ostatni akcent układanki, jakim będzie środowe posiedzenie FED. Nikt nie spodziewa się zmian a parametrach polityki monetarnej, ale ważny będzie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu.

  • Środowe posiedzenie FED kluczowym czynnikiem dla dolara
  • Polityka bez większego wpływu na kursy walut
  • Ropa naftowa jak dotąd z bardzo łagodną korektą

Rynki nie specjalnie przejęły się też złymi danymi dotyczącymi pandemii z minionego piątku. Tu obowiązuje chyba schemat, że im sytuacja jest trudniejsza tym rynki bardziej liczą na dalszą stymulację gospodarczą, co zresztą zapowiadała nowa administracja w USA. To z kolei podtrzymuje niezłe nastroje na rynkach akcji ale też uderza w dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Próba powrotu do trendu

Raczej bez reakcji rynku odbyło się kolejne pogorszenie nastrojów między USA a Chinami. Tu jednak kwestia Tajwanu nie jest niczym nowym i może być elementem gry politycznej. Podobnie euro nie jest osłabiane poprzez zamieszanie na włoskiej scenie politycznej. Środowy FED powinien więc być kluczowym punktem tygodnia.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Standardowa korekta

Polityczne starcie wokół Tajwanu i wysłanie w ten region amerykańskiego lotniskowca, nie specjalnie też zostało zauważone na rynku ropy naftowej. Tu trwa okres korekty, która jak dotąd jest nawet płytsza niż poprzednie, najgłębsze w obecnym bardzo silnym trendzie wzrostowym. Ropa nie straciła zbyt wiele także na ostatnich danych o pandemii z Azji czy też przedłużających się lockdownach, głównie w Europie. Obawy o odbudowę popytu na paliwa równoważą się bowiem z działania OPEC.

ropa

Zresztą, jak wynika z branżowych raportów, największe firmy naftowe świata, tną wydatki na poszukiwanie nowych złóż. Taki trend powinien utrzymać się w najbliższych latach, tak aby względna równowaga na rynku ropy została zachowana. Jak już wspomnieliśmy, w tym tygodniu kluczowe będzie posiedzenie FED, także bardzo istotne dla notowań ropy naftowej. Impuls w kierunku osłabienia dolara, może zakończyć korektę na ropie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here