Naga MarketsBlok po 22 – 25 października 2021: EUR/USD, Ropa WTIPierwsza sesja nowego tygodnia przynosi lekkie umocnienie dolara, szczególnie o poranku. Może to nieco zaskakiwać, gdyż to co się ostatnio wydarzyło, nie dało pretekstów do podbicia siły dolara. W weekend napłynęły pozytywne informacje z firmy Evergrande w postaci spłaty kolejnej części zaległych odsetek, a nawet wznowieniu 10 projektów deweloperskich, co może oznaczać, że chiński rząd nie dopuści do upadku firmy. Wydaje się więc, że mocniejszy dolar może wynikać z dwóch spraw. Po pierwsze problemy z pandemią, jednak to na pewno wątek poboczny, a po drugie ze zbliżającego się posiedzenia FED.

Już dziś rozpoczął się okres ciszy informacyjnej przed posiedzeniem, więc rynki mogą rozgrywać jedynie piątkowe wypowiedzi szefa FED. Tu jednak otrzymaliśmy kolejne złagodzenie retoryki, a wręcz niechęć do podwyżki stóp procentowych.Euro traci przed EBC

Wydaje się więc, że bazowy scenariusz zakłada ograniczenie programu skupu aktywów w listopadzie o około 15 mld USD miesięcznie oraz brak podwyżki stóp procentowych, być może nawet już do końca roku. Warto pamiętać, że w czwartek mamy także posiedzenie EBC, choć i tu jeszcze trudniej o jastrzębie elementy. Generalnie jednak to EBC bardziej osłabia własną walutę, stąd też dzisiejsza dość mocna reakcja na EUR/USD. Wydaje się, że do czwartku kur może powoli spadać.

eurusd

Zobacz także: Prognozy kursu dolara, euro, funta i jena na następne 6-12 miesięcy

Nowy szczyt

Nowy tydzień przynosi nowe maksima na rynku ropy naftowej. Wydawało się, że tak wysoka wycena i nieprzerwany wzrost sprawią, że pojawi się przynajmniej techniczna korekta, jednak nic takiego się nie dzieje i nadal popyt jest stroną dominującą. Taka sytuacja nie dziwi jednak od strony fundamentalnej. W zeszłym tygodniu dane o zapasach paliw Departamentu Energii USA, pokazały mocny spadek, co można tłumaczyć rosnącym popytem na surowiec. Podobne spadki potwierdziły dane o liczbie działających wiertni ropy w Stanach Zjednoczonych. Ta wszystko nadal nie spotyka się z reakcja kartelu OPEC. Ponadto, weekend przyniósł publikację Goldman Sachs, w której wskazuje się, że ceny ropy mogą szybko dobić nawet do 90 USD za baryłkę.

ropa

Powodem podniesienia prognoz jest wzrost globalnego popytu na surowiec, który niebawem ma osiągnąć poziom sprzed pandemii. W dodatku z powodu wysokich cen gazu ziemnego, ropa zaczyna służyć jako do nowych celów, co jeszcze bardziej pobudza na nią popyt. Zdaniem ekspertów, jeżeli polityka OPEC nie ulegnie zmianie, to w pierwszym kwartale 2022 roku cena ropy sięgnie 110 USD za baryłkę.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here