Naga MarketsBlok po 22 – 24 września 2020: EUR/USD, Złoto Notowania na parze EUR/USD przebiegały w czwartek pod dyktando sprzedających. Nie powinno to zaskakiwać, gdyż niewiele się zmieniło i cały czas mamy globalną korektę na bardziej ryzykownych aktywach oraz na rynkach akcji, co naturalnie przekłada się na umocnienia dolara. Głównym powodem jest nowa fala pandemii mogąca nieść za sobą ponowne ograniczenia gospodarcze. Wydaje się, że jeszcze większym powodem do niepokoju, jest to czy powtórzy się sytuacja z okresu wybuchu pandemii, kiedy banki centralne szybko i mocno zareagowały.

  • Niespełnione nadzieje o słownym wsparciu rynków przez liczne wypowiedzi członków FED
  • “FED zrobił wszystko co mógł” i przerzuca piłeczkę na stronę polityków
  • Ciężko o porozumienie w USA przed zbliżającymi się wyborami

Sądząc po ostatniej serii wypowiedzi członków FED, obawy te są w pełni uzasadnione. Nawet szef FED nie był w stanie wesprzeć rynków, mówiąc że zrobione zostało już niemal wszystko. Inne wypowiedzi członków FED często krążyły przy niechęci do zwiększenia programu skupy aktywów, gdyż ich zdaniem byłoby to mało efektywne w obecnej sytuacji. Sam fakt pozostawienia niskich stóp procentowych przez lata, co jest korzystne dla rynków akcji, w obecnej sytuacji zagrożenia pandemią, może okazać się niewystarczający i stąd obecna korekta.

Członkowie FED nie pomagają rynkom

Podobnie jak FED, tak samo EBC naciska polityków do większego zaangażowania w stymulację gospodarek. Piłeczka jest więc po stronie rządzących, jednak tu mamy pewną opieszałość. Proces uzgadniania czegokolwiek w unijnych strukturach z natury jest długotrwały, z kolei w USA kampania wyborcza nasila konflikt między głównymi partiami, a pakiet fiskalny spada na dalszy plan. Na razie nie ma więc perspektyw na poprawę sytuacji, a więc EUR/USD może kontynuować spadki.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Złoto – podobne zasięgi w ostatnich latach

Oliwy do ognia w kwestii amerykańskich wyborów może dolać niedawna śmierć jednego z sędziów Sądu Najwyższego, którzy w USA mianowani są na dożywotnią kadencję. Prezydent Trump zapowiedział powołanie nowego sędziego, wbrew protestom Demokratów, którzy chcieliby aby zostało to w kompetencji nowego prezydenta.

Spekuluje się, że prezydent Trump może taki ruch wykorzystać, gdyż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości np. z powodu głosowania korespondencyjnego, ostateczną decyzję w sprawie ważności wyborów podejmie Sąd Najwyższy, który po wspomnianej nominacji będzie składał się w większości z sędziów mianowanych przez Republikanów.

gold

Na razie sporo niepewności i brak działań ze strony rządów i banków centralnych, przekłada się na ucieczkę do gotówki i na tym polega siła dolara. Kiedy proces ten osłabnie, do siły mogą wrócić najbezpieczniejsze aktywa jak złoto. Ciekawie wygląda wykres, gdyż korekta zbliża się do zasięgu spadków z marca. Przeglądając wykres wstecz o kilka lat, okazuje się, że taki zasięg pojawiał się już kilkukrotnie. Być może więc zejście w okolice 1820,00 będzie pewnym punktem przesilenia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here