Naga Markets

Blok po 22 – 24 stycznia 2023: EUR/USD, ZłotoWtorek był kolejną sesją względnego spokoju ale też wyhamowania wzrostów na EUR/USD. Z jednej strony impet wzrostów maleje, jednak z drugiej strony wciąż nie widzimy rozwinięcia korekty. Dużo lepiej radzi sobie dolar choćby z funtem czy jenem, co wskazuje na dobry sentyment do europejskiej waluty. Dzisiaj w małym stopniu euro mógł zaszkodzić słaby odczyt PMI z niemieckiego przemysłu. Takie dane są jednak drugorzędne w kontekście zbliżającego się okresu posiedzeń zarówno FED jak i EBC. Cały czas szerokim strumieniem płyną równoważące się plotki i wypowiedzi z otoczenia obu banków centralnych, które inwestorzy raczej starają się ignorować. Najnowszy sygnał pochodzi z otoczenia EBC i przemawia na korzyść gołębi, co powinno osłabiać euro.

Ignazio Visco z EBC opowiedział się za ostrożnymi krokami w obliczu słabnących gospodarek. Nadal jednak wsparcie dla euro płynie od szefowej banku Christine Lagarde. Warto jednak pamiętać, że EBC jest bardzo licznym bankiem, dlatego też rynki mogą ignorować pojedyncze wypowiedzi. Przyszły tydzień przyniesie jednak odpowiedzi na wszystkie pytania po obu stronach oceanu.

Na wykresie trwa próba kształtowania lokalnego wierzchołka, choć idzie to z wielkim trudem. Miejsca na korektę jest sporo, choć popyt walczy o kontynuację wzrostów. Wydaje się, że aż do pierwszych dni lutego kurs może pozostać w wąskiej konsolidacji.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Capital.com

Złoto nadal drożeje 

Nadal nie widać oznak inicjowania korekty na notowaniach złota, które zyskuje niemal nieprzerwanie od pierwszych dni listopada ubiegłego roku. Obecnie w zasadzie najbliższym, istotny oporem są okolic 2000 USD za uncję. Z kolei w przypadku cofnięcia, wsparciem będą okolice 1895 dolarów. Złoto specjalnie nie cofa się nawet w okresach umocnienia dolara.

To wskazuje, że na tym rynku liczy się już tylko pivot FED czyli coraz mniejsze podwyżki stóp, kończące cały cykl. W tym tygodniu ważne mogą być dane gospodarcze z USA, które poznamy w czwartek. Chodzi m.in. o PKB oraz rynek pracy. Im będą słabsze, tym FED będzie coraz bardziej zmuszony łagodzić swoją politykę, a to będzie dalej wspierało rynek złota.

AVA Trade

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKursy walut 24.01.2023 r. Funt blisko poziomu 5,34 zł, euro i dolar minimalnie zyskują
Następny artykułMarże Tesli nie lada problemem!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.