Naga Markets

Blok po 22 – 24 listopada 2022: EUR/USD, USD/JPYCzwartkowa sesja przyniosła dalsze problemy ze wzrostem kursu EUR/USD. Mimo, że zwyżka trwa, widoczne są ewidentne problemy z utrzymaniem notowań powyżej 1,04. W tym rejonie mamy czytelną strefę oporu. Zmiany notowań nie były dzisiaj duże, choćby z uwagi na obchody Święta Dziękczynienia i braku inwestorów zza oceanu. Piątkowa sesja może przebiegać w podobnych nastrojach. Wczoraj kluczowym punktem dnia były wieczorne zapiski z ostatniego posiedzenia FED. Większych zaskoczeń nie było i kurs dolara, złota czy indeksów akcyjnych nie specjalnie reagowały na zapiski.

Teraz rynki powinny skupiać się na kolejnym posiedzenie FED zaplanowanym na 14 grudnia. Wydaje się, że podwyżka o 50 punktów bazowych jest już w cenach, a kluczowe mogą okazać się projekcje przyszłych ruchów, a szczególnie to czy stopy procentowe znacząco przekroczą poziom 5%. Dzisiaj w kalendarzu mieliśmy również zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, jednak tu także odbyło się bez niespodzianek.

Słabo na dolara podziałały za to negatywne zaskoczenia za jakie można uznać słabe odczyty indeksu PMI dla przemysłu. Rodzi to obawy o szybsze staczanie się gospodarki w kierunku technicznej recesji. Jest to argument za hamowaniem tempa podwyżek stóp, co przekłada się na deprecjację amerykańskiej waluty.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Kontynuacja spadków

W czwartek najlepiej w starciu z dolarem radził sobie japoński jen, co może być sporym zaskoczeniem. Notowania tej pary powędrowały w rekordowe rejony, teraz więc niewiele trzeba aby kurs spadał, wystarcza niewielki pretekst. Na wykresie pojawia się ryzyko zejścia poniżej minimów z połowy listopada, co potwierdzałoby nowy trend spadkowy na tej parze. Co może obronić dolara?

Wydaje się, że warto zwracać uwagę na doniesienia z Chin. Kolejna fala pandemii wymyka się spod kontroli w tym kraju, a rząd stosuje tylko bardzo restrykcyjne środki polegające na wprowadzaniu lockdownu na dużych obszarach. To uderza w globalny wzrost gospodarczy. Jeżeli takie informacje się pojawią, w krótkim okresie dolar może zyskać jako tradycyjna bezpieczna przystań.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułEUR/USD w kluczowej strefie oporu. To może być koniec wzrostów – prognozują ekonomiści ING
Następny artykułWarren Buffett posiada akcje Coca-Cola Co. od ponad 34 lat. Dlaczego nie zamierza ich sprzedać?
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here