Naga MarketsBlok po 22 – 24 listopada 2021: Ropa WTI, AUD/NZD Silniejsze odbicie i próbę zakończenia korekty spadkowej trwającej od 25 października obserwujemy na notowaniach ropy naftowej WTI. Mimo dobrej dynamiki odbicia, daleka droga do stwierdzenia zakończenia korekty. Sytuacja na tym rynku pozostaje niepewna, głównie z powodu realizacji zapowiedzi kilku krajów o interwencji na rynku, poprzez uwolnienie swoich rezerw surowca. Problemy z inflacją skłaniają choćby USA o walkę o niższe ceny ropy. Administracja prezydenta Bidena właśnie przedstawiła plan polegający m.in na pożyczeniu firmom naftowym 32 mln baryłek, tak aby ograniczyć ich zakupy surowca w ciągu najbliższych miesięcy.

W dużo mniejszej formie, do podobnych interwencji skłaniają się choćby Japonia, Indie, Korea Południowa, Wielka Brytania, a także Chiny, które są dużym importerem i wysokie ceny silnie w ten kraj uderzają. Jak zwykle rynek wyprzedza działania polityczne i ostatnie spadki mogły w części wycenić taki krok, stąd odbicie na wykresie.Odbicie od wsparcia 

Jeżeli jednak działania te nabiorą większego rozpędu, może to na dłużej zatrzymać wzrosty i przedłużyć obecną korektę, a przynajmniej trzymać cenę poniżej 80 USD za baryłkę. Plany te może zepsuć OPEC, który zapewne 2 grudnia nie zmieni swojej polityki, co wesprze stronę popytową.

Zobacz także: Ceny towarów mocno w górę. Inflacja cały czas nie odpuszcza

Szansa na wzrosty

Mimo podwyżki stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych w Nowej Zelandii, waluta tego kraju traci dzisiaj na wartości. Powodem jest skala podwyżki, gdyż oczekiwania były sporo większe. W dodatku z RBNZ popłynął komunikat, że kolejne podwyżki będą odbywały się w stopniowy sposób w razie potrzeby. Obecny plan zakłada wzrost do 2% na koniec przyszłego roku. Mimo więc, że mamy rozpoczęty cykl podwyżek, to posunięcia wyglądają dość słabo na tle tego co jeszcze niedawni bank zapowiadał.

Pierwsze komunikaty o potrzebie walki z inflacją były bardzo zdecydowane ze strony Banku Nowej Zelandii, stąd też teraz nie dziwi słaba reakcja na wykresie. Ciekawie wygląda AUD/NZD, gdzie mamy otwartą drogę przynajmniej do linii trendu, a odbicie rozpoczyna się z niskich poziomów na tle ostatnich miesięcy.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here