Naga MarketsBlok po 22 – 24 listopada 2020: XAU/USD, DAX Początek tygodnia przynosi spore spadki na notowaniach złota, ale także małe zamieszanie na kursie dolara. Generalnie trend od dłuższego czasu jest stabilny i polega na osłabianiu się amerykańskiej waluty. Nie przekłada się to na wzrosty cen złota, gdyż oba walory są tzw. bezpiecznymi przystaniami, a wspólnym powodem ich słabości jest zakończenie okresu wyborów w USA (prezydent Trump zapowiedział oddanie władzy), a także bliskość wprowadzenia do obrotu szczepionek na COVID-19. Po za tym, warto pamiętać, że banki centralne zamieniają złoto na gotówkę, na co wskazują kolejne raporty o zakupach złota przez graczy instytucjonalnych.

  • Polityka i szczepionka doprowadzają do silnych spadków na złocie
  • Możliwa dobra współpraca nowego prezydenta z FED
  • DAX rośnie w oczekiwaniu na interwencję EBC

Zaskakująco wyglądało wczorajsze zamknięcie europejskiej sesji, kiedy dolar doznał nagłego umocnienia. Wątpliwe aby powodem była rozbieżność wskaźników PMI z Europy i USA. Raczej powodem była polityka. Tu mieliśmy dwie sytuacje Po pierwsze zapowiedź ruchów urzędującego prezydenta ws. Chin, a po drugie medialną plotkę, że szefową Departamentu Skarbu w administracji Joe Bidena ma zostać była szefowa FED Janet Yellen. Ta plotka mogła z kolei wymazać umocnienie dolara, gdyż to chyba dobra wiadomość dla rynków, mogąca zapowiadać lepszą współpracę na linii prezydent – FED.

Te artykuły również Cię zainteresują
Złoto z większą przeceną niż w marcu

Warto pamiętać, że obecny szef FED był wcześniej zastępcą Janet Yellen. Podsumowując, odszedł temat wyborów w USA, a szczepionka może odsunąć temat pandemii, po za polityką banków centralnych osłabiających swoje waluty, trudno szukać powodów do wzrostów cen złota, tym bardziej, że same banki centralne przestały dokonywać dużych zakupów na tym rynku. Na wykresie spadki mają już większy zasięg niż marcowe załamanie. Zapewne pojawią się korekty, jednak trend może być kontynuowany z kolejnym celem w strefie 1750,00.

xauusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

DAX w kierunku wrześniowego maksimum

Początek tygodnia przynosi także kontynuację wzrostów rynków akcyjnych. Na tym tle dość średnio wypada niemiecki DAX. Wprawdzie na wykresie mamy wybicie z formacji chorągiewki, jednak dynamika wybicia pozostawia na razie sporo do życzenia. Mimo wszystko, bliskość głównego oporu przy 13460 punktów, sprawia że są spore szanse na ruch w tym kierunku. Ostatnio pojawiła się pewne nierównowaga jeżeli chodzi o odczyty PMI między Europą, a USA.

Listopadowe dane wypadły na korzyść Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że w kontekście posiedzenie EBC 10 grudnia, jest to dobra wiadomość dla posiadaczy akcji. Słabsze dane wywołują bowiem większą presję na EBC, a im większy dopływ taniego pieniądza tym większe szanse na dalsze wzrosty cen akcji. Dodatkowym wsparciem dla europejskich giełd i DAX, może być polityka.

dax

Rynek specjalnie nie reagował na polsko-węgierski weto, jednak może pozytywnie zareagować na jego przełamanie, o czym mówią przywódcy zarówno Węgier i jak i Niemiec, którzy sprawują prezydencję w UE. Podobny, a nawet silniejszy skutek może mieć umowa handlowa z Wielką Brytanią, która może pojawić się w najbliższym czasie. Także temat szczepionek sprzyja indeksom, gdyż oddala ryzyko kolejnych obostrzeń w gospodarce. Możliwe więc, że to mało dynamiczne wybicie będzie jednak miało swoją kontynuację.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here