Naga Markets

Blok po 22 – 23 września 2022: EUR/USD, Ropa BrentOstatnią sesję tygodnia kończymy z nowymi minimami na EUR/USD. Ostatnio kurs tak nisko był niemal dokładnie 20 lat temu na początku września 2002 roku. Wszystko wskazuje na ryzyko dalszego osuwania się kursu. EBC nie ma możliwości aby nadążyć za jastrzębią polityką FED, a amerykański bank centralny ma wszelkie powody aby kontynuować agresywną politykę. W dodatku zima pod względem energetycznym zapewne przyniesie większe problemy w Europie niż w USA. Dzisiaj poznaliśmy też słabe dane z Niemiec. Chodzi o odczyty indeksów PMI. Zarówno przemysłowy jak i usługowy są już poniżej bariery 50 punktów.

Podobnie słabe odczyty nastrojów panują w całej Strefie Euro. W tle mamy też geopolitykę i bliskość wojny w Ukrainie, która silnie uderza głównie w Europę. Najbliższe dni to kwestia tzw. pseudo-referendów przeprowadzonych przez Rosję, co dodatkowo może podbić napięcie w naszym regionie. Nie wydaje się zatem, aby mimo wyprzedania na rynku, kurs EUR/USD miał zawrócić.Oczywiście chwilowe korekty będą miały miejsce, główny długoterminowy trend raczej się nie zmieni, przynajmniej do czasu aż na horyzoncie nie pojawią się wyraźne dane o tym, że inflacja w USA zaczyna naprawdę hamować, co będzie zwiastowało nadchodzący kres obecnej polityki FED, która sprzyja silnemu dolarowi.

Zobacz także: Cena złota aż 18% niżej od szczytu z marca. Dlaczego kruszec tanieje?

Ważne wsparcie 

Czwarty spadkowy tydzień z rzędu oraz prawdopodobnie czwarty spadkowy miesiąc z rzędu zamkną notowania ropy w przyszły piątek. Patrząc z bliższej perspektywy kurs ropy Brent zignorowała dzisiaj dolną krawędź kanału spadkowego i zatrzymała się dopiero na wsparciu przy okolicach szczytu z końca października 2021 roku w rejonie 85 USD za baryłkę. Fundamentalnie, niewiele się zmienia.

Wysoka inflacja nie sprzyja popytowi na paliwa, podobnie jak jastrzębia polityka banków centralnych, która dusi wzrost gospodarczy, co także przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na surowce. Na razie więc wydaje się, że podaż powinna dominować na wykresie, podtrzymując trend spadkowy z ostatnich miesięcy.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs AUD/USD w silnym trendzie spadkowy, wybity kolejny dołek
Następny artykułRopa WTI spada do poziomu poniżej 80 USD!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here