Naga MarketsBlok po 22 – 23 września 2021: EUR/USD, GBP/USD Czwartkowa sesja przyniosła odreagowanie po środowym posiedzeniu FED i generalnie dolar oddawał nieco miejsca innym walutom, mimo że komunikat FED wybrzmiał w jastrzębim tonie. Amerykański bank centralny zdecydował się na podniesienie projekcji inflacji, a oczekiwania członków banku odnośnie podwyżek stóp procentowych przesunęły się na przyszły rok. W tym roku możliwa jest więc tylko jedna podwyżka i nie jest to wcale mocno prawdopodobny scenariusz. Mimo więc, że wskazano na aż 7 możliwych podwyżek do 2024 roku, dolar nie specjalnie się umocnił, a rynki akcji zdecydowanie odbiły.

Taki rezultat posiedzenia oznacza bowiem, że nadal pozostajemy w trybie ultra niskich stóp procentowych, co jest korzystne dla giełd. Teraz rynki powinny skupiać się na raporcie z rynku pracy w USA, który poznamy 8 października.Zaczynamy korektę

Jak sam szef FED przyznał, jeżeli będzie on co najmniej przyzwoity, otworzy się droga do wygaszania programu skupu aktywów. Wydaje się, że po okresie umocnienia dolara, nawet do początków października może pojawić się na nim korekta. To stwarza szansę na odbicie mocno wyprzedanego kursu EUR/USD, co właśnie zaczyna się dziać.

eurusd

Zobacz także: Dolar może wkrótce obrać wyraźny kierunek. Czy Fed ogłosi tapering programu QE?

Układ boczny

Podobne zachowanie obserwujemy także na GBP/USD. Tu wzrosty są silniejsze, gdyż po za kwestiami posiedzenia FED, którego posunięcia mogły zostać wcześniej przez rynki zdyskontowane, mamy także dzisiejsze posiedzenie Banku Anglii. Przekaz BoE był podobny do tego co jeszcze niedawno robił FED, czyli liczne sformułowania o przejściowości inflacji i kluczowości rynku pracy. Bank pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jastrzębie tony posiedzenia to jednak wynik głosowania nad ograniczeniem programu skupu aktywów.

gbpusd

Na 9 członków z prawem głosu, aż 7 głosowało za. Rynki przestała straszyć także kwestia, która włączyła tryb risk-off czyli problemy chińskiej firmy Evergrande. Mimo, że sprawa nie jest wyjaśniona, chiński rząd interweniuje i wydaje się, że nie pozwoli sobie na tak widowiskową porażkę. Przy słabszym dolarze, kurs GBP/USD silnie odbija w strefie wsparcia opartej o wcześniejsze dołki. Dynamika odbicia jest spora, więc wydaje się, że najbliższe dni będą należały do strony kupujących.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator | livechat kurs akcji | akcje wig20 | gpw biomed lublin | kurs dollara | kruk kurs akcji | asseco cena akcji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here