Naga MarketsBlok po 22 – 23 października 2020: EUR/USD , Ropa WTIOstatnia sesja tygodnia przyniosła kontynuację zaskakująco dobrych odczytów gospodarczych, które sprawiły, że na rynki napłynęło trochę optymizmu. W czwartek poznaliśmy dobre dane z amerykańskiego rynku pracy i nieruchomości, a dzisiaj Europa dołożyła do tego niezłe odczyty PMI jak ten z Niemiec dotyczący przemysłu, który wzrósł wyraźnie, mimo że oczekiwany był spadek. Spokój na rynkach zawdzięczamy chyba także dużo spokojniejszej niż pierwsza, drugiej debacie prezydenckiej w USA.

  • Dobre dane gospodarcze z Europy i USA
  • Spokój po ostatniej debacie prezydenckiej
  • Kolejny członek OPEC chętny na cięcia wydobycia ropy

Wydaje się więc, że w sprawie wyborów niewiele zmieni się do listopada i rynki kierując się sondażami, będą liczyły na zwycięstwo Bidena, a wysokie sondaże zmniejszają ryzyko, że Trump będzie chciał skarżyć wynik wyborów. Wydaje się także, że słabość dolara wynika z tego, że kolejne obostrzenia sanitarne nie są niczym zaskakującym, a być może rynki wyceniają, że ich wprowadzenie może przynieść jakieś pozytywne efekty za tydzień czy dwa.

Popytowa presja na EUR/USD

Pakiet fiskalny całkiem zszedł na dalszy plan, choć słabość dolara zapewne oznacza także wiarę w to, że zostanie uruchomiony tuż po wyborach, a więc już niebawem. Na wykresie EUR/USD kurs powrócił dzisiaj do wzrostów po jednodniowej korekcie i przyszły tydzień może przynieść próbę ataku na okolice 1,19.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Kolejny tydzień w konsolidacji

Nadal bez zmian zachowują się notowania ropy naftowej. Wykres dzienny WTI pokazuje, że przyszły tydzień będzie już 8 z rzędu, w którym notowania poruszają się w dość ciasnej konsolidacji. To co pozytywne, to pewne popytowa presja, gdyż od dłuższego czasu cena utrzymuje się blisko górnego ograniczenia tego zakresu, co daje szanse na wybicie górą. Wydaje się, że głównym powodem tej presji są nadzieje na interwencję kartelu OPEC. Chęć do cięcia wydobycia zgłosili już Saudowie, a wczoraj podobny sygnał popłynął z Rosji.

ropa

Prezydent Putin powiedział, że jest elastyczny w tej kwestii i po rozmowach z największymi producentami ropy wie, że panuje zgoda co do walki o wyższe ceny surowca. Spotkanie kartelu zaplanowane jest ponad miesiąc. Ostatnie sugestie tego środowiska dotyczą delikatnych zmian w dotychczasowych ustaleniach, zgodnie z którymi od stycznia wydobycie zacznie rosnąć o 2 mln baryłek dziennie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here