Naga MarketsBlok po 22 – 23 listopada 2020: EUR/USD, GBP/USD Notowania na parze EUR/USD kontynuowały w poniedziałek rozpoczęte po amerykańskich wyborach wzrosty. Tak naprawdę, jeżeli na wykresie wymazalibyśmy okres wyborczy w USA, to jesteśmy obecnie na podobnym poziomie jak przed wyborami. Trwająca przez cały listopad słabość dolara wynika z kilku czynników. Po pierwsze to wygrana Joe Bidena i obecnie rynki raczej nie przejmują się walką obecnego prezydenta o utrzymanie stanowiska. Po drugie, kolejne pozytywne informacje o szczepionkach, które mają zakończyć pandemię. Dzisiaj AstraZeneca pokazała swoje wyniki tzn. 70-90% skuteczności preparatu w zależności o sposobu dawkowania.

  • Kolejna informacja o szczepionce nie wywołuje większej reakcji
  • Dolar umocnił się w drugiej części sesji
  • Mocna reakcja na EUR/USD sugeruje grę pod działania EBC

Plusy to bark potrzeby przechowywania szczepionki w niskich temperaturach, wystarczy zwykła lodówka. Szczepionka Pfizera może być dopuszczona do obrotu w USA w pierwszej dekadzie grudnia. Mamy więc szansę na szybkie pokonania pandemii, a problemy polityczne są już za nami. Także w sprawie pakietu fiskalnego w USA pojawia się nieco lepszy klimat. Optymizm na rykach to także efekt oczekiwania na dopływ kolejnej transzy taniego pieniądza, gdyż oczekuje się działań na ostatnich posiedzeniach w tym roku przez EBC i FED. Co może zepsuć jednak optymizm na EUR/USD? Jako pierwszą poznamy decyzję EBC.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD z reakcja podażową

Warto pamiętać, że przed poprzednim posiedzeniem z banku zaczęły płynąć sygnały, że kurs euro jest zbyt wysoki. Teraz może być podobnie, co zwiększy efekt osłabienia waluty przez działania banku. Już podczas dzisiejszego popołudnia optymizm na rynku wyparował, a długi górny cień świecy dziennej w czytelnej strefie oporu, sugeruje spadkowy swing w najbliższych dniach.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Oczekiwanie na umowę handlową

Jednym z wygranych otwarcia nowego tygodnia jest funt. Od dłuższego czasu dało się wyczuć pozytywną presję na brytyjskiej walucie, związaną głównie z oczekiwaniem na szybki kompromis w sprawie umowy handlowej z Unią Europejską. Fala optymizmu była tak silna, że nawet gorsze informacje w tej spawie były ostatnio ignorowane. Teraz media sugerują, że umowa ma zostać ogłoszona nawet w ciągu najbliższych dni. Zdaniem prasy na wyspach, premier Johnson osobiście zaangażował się w negocjacje, a źródła unijne mówią o gotowym w 95% projekcie porozumienia.

gbpusd

Pozytywnie na funta może działać także kalendarz czyli plan znoszenia restrykcji w gospodarce i to już od 2 grudnia. Ponadto, możliwe że Wielka Brytania jako jedno z pierwszych państw, dopuści do obrotu szczepionkę Pfizera i to nawet od 1 grudnia. Patrząc na wykres GBP/USD, mimo że nadal mamy trend wzrostowy, to popołudniowe umocnienie dolara wymazało budowane od samego rana wzrosty. Przeciwnie niż w przypadku euro, na funcie jest jednak pod co grać (umowa handlowa), dlatego nie przekreślałbym szans popytu na wyższe poziomy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here