Naga MarketsBlok po 22 – 23 kwietnia 2021: EUR/USD, GBP/USDPo kilku dniach bardzo łagodnej korekty, notowania EUR/USD próbowały w piątek wrócić do wzrostów. Nadal głównym technicznym celem są okolice 1,21 czyli linia bessy. Co zaskakujące, popytowi na euro udało się przetrwać posiedzenie EBC, ale także wczorajsze zapowiedzi o podwyższeniu podatków od zysków kapitałowych w USA, co wywołało znaczącą reakcję na giełdach. Tradycyjna w takich sytuacjach ucieczka w kierunku dolara, tym razem nie miała miejsca. Za to od dłuższego czasu EUR/USD wspierany jest stabilizacją sytuacji na rynku amerykańskiego długu, który po sporym spadku, na razie nie przejawia oznak odbicia.

  • Wraca kwestia podwyżki podatków w USA
  • Kolejne dobre dane gospodarcze z Europy
  • Coraz większa rozbieżność euro i funta

Kwestia determinacji aby przeprowadzić podwyżek podatków, mimo trudności legislacyjnych, pokazuje chęć uniknięcia kolejnego, drastycznego wzrostu deficytu. To uspokaja rynek długu, a tym samym stwarza dobre środowisko dla słabszego dolara. Wydaje się, że taki schemat powinien się utrzymać, gdyż zazwyczaj w okresach poprzedzających silne odbicia gospodarcze, waluty zaliczane do tzw. bezpiecznych przystani były raczej słabsze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Coraz bliżej 1,21

Dzisiaj kurs euro dodatkowo wspierały naprawdę dobre odczyty wskaźników PMI oraz sprzedaży detalicznej. Tak dobre dane mimo lockdownu, pokazują że rynki powinny wyceniać mocne odbicie gospodarcze w Europie w kolejnych miesiącach.

eurusd

Zobacz także: Kurs euro dotrze w okolice 1,2350 USD w nadchodzącym miesiącu, oczekuje MUFG

Słaba reakcja na dobre dane

Dzięki słabszemu dolarowi, odbicie ma miejsce także na GBP/USD. Porównując jednak euro i funta, po długim okresie przewagi brytyjskiej waluty, teraz przewaga przechyla się na korzyść euro. Dzisiaj mieliśmy także kilka odczytów z Wielkiej Brytanii, które także wypadły okazale. Po za tym, banki centralne BoE i EBC, znajdują się w dość podobnym położeniu. Różnicę niesie tylko pandemia. Wielka Brytania szybciej szczepi i szybciej odmraża gospodarkę, ale to może już być w cenach.

gbpusd

Tak samo jak rynek dyskontował szybsze tempo szczepień na wyspach, tak samo teraz może wyceniać przyspieszenie szczepień w UE i nadchodzące odmrażanie gospodarek co przyniesie solidne odbicie we wskaźnikach. Stąd może wynikać obecna przewaga euro nad funtem. Mimo wszystko, na tle dolara, funt radzi sobie dobrze. Cały czas mamy trend wzrostowy, choć kurs wciąż oscyluje blisko dobrze, i często respektowanej linii trendu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here