Naga Markets

Blok po 22 – 22 września 2022: EUR/USD, USD/JPY Poranek czwartkowej sesji przyniósł odreagowywanie potężnych strat na parach dolarowych i indeksach giełdowych. Silna aprecjacja dolara miała miejsce wczoraj wieczorem w trakcie posiedzenia FED. Stopy procentowe zostały kolejny raz podniesione o 75 punktów bazowych, więc nie spełnił się najbardziej radykalny scenariusz z podwyżką o cały procent. Decyzja wpisywała się więc w oczekiwana rynku, stąd też chwilowe osłabienie dolara i wzrosty na EUR/USD. Sytuacja zmieniła się w trakcie przemówienia szefa FED.

Padły tu kolejne silne jastrzębie stwierdzenia i rynki nie powinny mieć już złudzeń, że bank zakończy cykl podwyżek po pojedynczych, lepszych danych o inflacji. Projekcje stóp procentowych wskazują, że czekają nas jeszcze kolejne podwyżki sięgające 1 – 1,25%. Prawdopodobnie też możliwa jest podwyżka na pierwszych posiedzeniach przyszłego roku.Rosną więc obawy, że cykl podwyżek tak szybko się nie zakończy i nawet przyszły rok może należeć do dolara i dyktować słabe warunki na rynkach akcji. Na wykresie EUR/USD odnotowane zostały nowe minima. Kurs jest na najniższych poziomach nie tylko w tym roku ale również od ponad dwóch dekad. Teraz w przypadku korekty, oporem będą okolice parytetu.

Zobacz także: Cena złota aż 18% niżej od szczytu z marca. Dlaczego kruszec tanieje?

Interwencja BoJ

Czwartek był kontynuacją licznych posiedzeń banków centralnych. Uwagę inwestorów skupiał brak zmian w polityce Banku Japonii, którego decydenci nie dostrzegają potrzeby zmiany polityki monetarnej. Mamy więc kontynuacją ultra luźnej polityki oraz dalszy skup aktywów. W wystąpieniu szefa banku nie było więc praktycznie żadnych jastrzębich elementów, ale prowadzona od ponad 7 lat polityka niskich stóp procentowych już nikogo nie zaskakuje.

Na wykresie USD/JPY odnotowaliśmy nowe maksima trendu wzrostowego, jednak szybko pojawiła się mocna reakcja podaży. Związane jest to z interwencją BoJ na rynku walutowym. Widać wyraźnie, że od pewnego czasu taka reakcja pojawia się zawsze po przekroczeniu bariery 144,50 i możliwe, że tych okolic Bank Japonii będzie starał się bronić.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here