Naga MarketsBlok po 22 – 22 września 2020: EUR/USD, AUD/NZD Wtorkowa sesja rozpoczęła się od kontynuacji wczorajszych spadków na EUR/USD. Głównym powodem tego ruchu jest umocnienie dolara na skutek rosnącej niepewności w obliczu kolejnych rekordów zarażeń COVID-19. Po tym jak Izrael wprowadził czasowy lockdown, a Korea Południowa czy Wielka Brytania ograniczyły swobodę przemieszczania się, rynki mogą obawiać się, że scenariusz powrotu ograniczeń gospodarczych wcale nie jest tak nierealny jak się jeszcze do niedawna wydawało.

  • Obawy o ponowny lockdown gospodarek umacnia bezpieczne przystanie
  • Kolejny przypadek ciężkiej choroby w badaniach AstraZeneca
  • Mianowanie nowego sędziego przez prezydenta Trumpa utrudni kompromis odnośnie pakietu fiskalnego
  • Słowne rozbieżności między bankami centralnymi Australii i Nowej Zelandii

Swoje do trybu risk-off dodają problemy ze szczepionką. Koncern AstraZeneca został zmuszony do ujawnienia już drugiego przypadku wystąpienia ciężkiej choroby neurologicznej po podaniu preparatu. Pierwszy taki przypadek wstrzymał badania, a jeżeli sytuacja znowu się powtórzy to może to oznaczać nie tylko problem dla koncernu, ale także dla części branży. Trzeba mieć na uwadze, że z podobnej technologii korzystają takie firmy jak choćby Johnson&Johnson czy CanSino. Ich badania także mogą stanąć pod znakiem zapytania.

Po stronie argumentów za umocnienie dolara mamy także nadal relacje USA – Chiny, choć wątek ten jest marginalizowany. Rynki liczą na wprowadzenie pakietu fiskalnego, jednak powołanie nowego sędziego Sądu Najwyższego przez prezydenta Trumpa, może jeszcze bardziej zmniejszyć szanse na kompromis między Demokratami a Republikanami. W czym można jednak upatrywać nadziei na poprawę sytuacji na rynkach? Wczoraj szefowa EBC powiedziała, że bank jest gotowy do działań wspierających gospodarkę.

Strach przed pandemią umacnia dolara

Media informują także o pewnych ustaleniach między kanclerz Merkel, a szefową Komisji Europejskiej, w celu przyspieszenia prac nad wprowadzeniem w życie pakietu stymulującego. Pewne nadzieje wiążę się także z tym, że w tym tygodniu mamy szereg publicznych wystąpień członków FED, w tym jego szefa. Być może więc dostaniemy choćby słowne wsparcie rynków. Na wykresie zbiega się to z testem poziomu 1,17, który jest kluczowy z punktu widzenia trwania trendu wzrostowego.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Jutro posiedzenie RBNZ

Ciekawie w najbliższych dniach może być na parze AUD/NZD. W godzinach nocnych naszego czasu, szef Banku Australii powiedział, że nadal jest sporo możliwości aby wspomóc gospodarkę. Wymienił m.in. zwiększenie skali skupu obligacji, ujemne stopy oraz interwencję banku na rynku walutowym.

Warto te zapowiedzi, nawet jeżeli nie będą wcielane w życie, zestawić z niedawnymi wypowiedziami nowozelandzkiego ministra finansów, który stwierdził, że nie będzie w najbliższych miesiącach zmiany parametrów polityki pieniężnej, gdyż dotychczasowe wsparcie RBNZ okazało się wystarczające. Co ważne, jutro nad ranem mamy właśnie posiedzenie Banku Nowej Zelandii i jeżeli te przecieki okażą się prawdziwe, to otrzymamy dość mocny kontrast między komunikatami tych dwóch banków centralnych.

audnzd

Bazowy scenariusz zakłada więc umocnienie się NZD względem AUD czyli spadki na parze AUD/NZD. Technicznie, znajdujemy się dość wysoko na tle ostatnich lat, kiedy trwa tendencja spadkowa. Najbliższy szczyt powstał na często testowanej linii bessy. Jeżeli mamy do czynienia tylko z korektą, to porównując ją do poprzedniej, nadal mamy przestrzeń do spadków.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here