Kluczowym wydarzeniem kończącego się tygodnia było po za kwestiami amerykańskiej polityki, posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Efekt jest taki, że EBC dał zielone światło do dalszych wzrostów na EUR/USD. W EBC na razie nie przejmują się ani nazbyt silną walutą, ani też tym, że lockdowny, które są przedłużane, znacząco wpłyną na gospodarki. Po za tym, w przemówieniu znalazła się optymistyczna wypowiedź, że pełna pula programu skupu aktywów nie musi zostać wykorzystana, jeżeli nie będzie to konieczne.
- Posiedzenie EBC nie zaszkodziło euro
- Dobowy rekord zakażeń w Wielkiej Brytanii
- Słabe dane gospodarcze osłabiają funta
Wydaje się, że EBC jest w lepszej sytuacji, choćby ze względu na ruszający fundusz odbudowy w UE, który na jakiś czas zdejmie z banku potrzebę stymulowania gospodarki. Po zakończeniu najważniejszych wydarzeń politycznych i gospodarczych, rynki nieco bardziej skupiły się na pandemii.
Te artykuły również Cię zainteresują
Prawdopodobny koniec korekty
W nocy nadeszły słabe dane z Azji, jednak w kontekście szczepień, nie jest to już temat pierwszorzędny. Zresztą, warto pamiętać o odwrotnej logice rynków – często im jest gorzej, tym na rynku panuje większy optymizm, z powodu oczekiwanego wsparcia ze strony decydentów.
Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley
EUR/GBP broni czytelnego wsparcia
Dużo danych spłynęło w piątek z Wielkiej Brytanii. Stoją one nieco w opozycji z ostatnim odczytem PKB czy wypowiedziami członków Banku Anglii. W piątek na całej linii rozczarowały wszystkie odczyty PMI oraz wskaźnik sprzedaży detalicznej. Sytuacja nie jest więc aż tak dobra, jak chciał to pokazać BoE. W tygodniu kilka komunikatów z tej instytucji ukształtowało przekaz, że skoro odrzuca się możliwość ujemnych stóp procentowych, to w zasadzie nie możliwości na kolejne cięcia. To z kolei powinno oznaczać, że rynek powoli zacznie wyceniać przyszłą podwyżkę. Złe dane i kolejny dobowy rekord zakażeń, studzę pozytywne nastroje.
Szansą jest wciąż duże lepsze tempo szczepień na wyspach niż w pozostałych krajach Europy. Wydaje się, ze głównie w tym należy upatrywać szans funta. Mimo, że sytuacja pandemiczna jest w Wielkiej Brytanii zła, to tempo szczepień może sprawić, że nie będzie potrzeby kolejnych lockdownów. Chwilowo jednak pojawia się korekta na funcie. Ciekawie w tym kontekście wygląda technika na EUR/GBP, sugerujące choćby niewielkie odbicie od czytelnego wsparcia, które cały czas jest bronione.
Autor poleca również:
- O tilcie i nie tylko, z pokerowym mistrzem Dominikiem Pańką
- Człowiek vs. Rynek: Trading oczami psychopaty
- Nigdy, przenigdy nie dodawaj do tracącej pozycji – Justin Bennett