Naga MarketsBlok po 22 – 22 lipca 2021: EUR/USD, XAU/USD Czwartkowa sesja była długo wyczekiwana szczególnie na parach walutowych z euro. Zaplanowane na dzisiaj posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, nie przyniosło jednak większych zaskoczeń, ale wystarczyło to na rozwinięcie odreagowania na mocno wyprzedanym ostatnio EUR/USD. Rynki nie spodziewały się zmiany stóp procentowych i tak też się stało. W kwestii programu skupu aktywów podtrzymane zostały wszelkie wytyczne i program będzie prowadzony tak długo aż inflacja sięgnie przynajmniej 2%.

Dodano przy tym, że średnioterminowe perspektywy inflacji są nadal znacznie poniżej celu. Generalnie więc mamy gołębi przekaz, podkreślający że niskie stopy procentowe i stymulacja fiskalna szybko się nie zmienią. Krótko po posiedzeniu EBC kurs EUR/USD zaczął wzrastać, co mogło zaskakiwać.Tylko chwilowe odbicie

Skala zmian nie była jednak duża i jeszcze podczas konferencji po posiedzeniu, sytuacja zaczęła się dynamicznie zmieniać. Odbicie miało więc zaledwie  korekcyjny charakter. Teraz rynki zaczną skupiać się na najbliższym posiedzenie amerykańskiego FED, a kurs EUR/USD coraz bliżej jest wybicia w kierunku tegorocznych minimów.

eurusd

Zobacz także: Największa przecena ropy od marca. Obawy o lockdown i negocjacje OPEC+

Reakcje popytu poniżej 1800,00

Możliwe, że odbicie na głównej parze walutowej zawdzięczamy też przesileniu na dolarze. Waluta ta jest silna od dłuższego czasu i w końcu musiał nadejść czas korekty. Dzisiaj dolar tracił nawet do naszej złotówki, więc nie dziwi fakt odbicia na EUR/USD. Dla samego dolara znacznie ważniejsza była publikacja danych z rynku pracy. Tu mamy kolejne rozczarowanie, gdyż przybyło nowych bezrobotnych i widać, że dalsza poprawa na rynku pracy idzie coraz oporniej.

gold

To dobry argument dla FED za tym, aby podtrzymywać dotychczasową retorykę. Osłabienie dolara tuż po publikacji danych było zauważalne na kursie złota. Na XAU/USD od 5 dni trwa korekta względem odbicia z pierwszej połowy lipca. Słabsze dane mogę przyczynić się do podjęcia próby jej zakończenia, tym bardziej, że każde zejście kursu poniżej bariery 1800 dolarów za uncję wiąże się z reakcją strony popytowej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here